Ženy mají téměř o pětinu nižší důchod než muži | E15.cz

Ženy mají téměř o pětinu nižší důchod než muži

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ženy v Česku mají v průměru výrazně nižší starobní důchod než muži. Zatímco senioři dostávali na konci prvního čtvrtletí průměrně skoro 11 700 korun měsíčně, seniorky pobíraly něco málo přes 9500 korun. Mají tak téměř o pětinu nižší penzi než muži. Tento rozdíl se v posledních letech nemění. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na konci března vyplácela starobní důchody 754 tisíc mužů a 899 tisíc žen.

Průměrný starobní důchod žen a mužů se liší zhruba o 18 procent. Za posledních deset let se rozdíl nezměnil. Na konci prvního čtvrtletí seniorky pobíraly v průměru 9573 korun, senioři 11 672. Důchody těch, kteří odešli do penze letos od ledna do března, byly ale o něco vyšší. Muži dostali v průměru 11 971 korun, ženy 10 074 korun. Rozdíl dosahoval asi 16 procent.

Na konci loňského roku průměrný ženský starobní důchod činil 9189 korun a mužský 11 240 korun. V roce 2001 to bylo 6188 a 7590 korun.

Podle odborníků je nutné podmínky pro ženy a muže srovnávat. Kvůli nižším příjmům a poté i důchodům ženám totiž mnohem víc než mužům hrozí ve stáří chudoba. Sociologové mluví o feminizaci chudoby.

Na výši penze má vliv počet odpracovaných let i výdělek, z něhož člověk do systému sociálního zabezpečení odvádí peníze. Ženy v Česku vydělávají v průměru skoro o čtvrtinu méně než muži. Důvodem bývá to, že pracují v oborech, kde jsou nižší příjmy. Také v lépe placených vedoucích funkcích bývají většinou muži. Méně vydělávají podle průzkumů i ženy, které jsou na stejné pozici jako jejich kolega a dělají stejnou práci. Ve výši penze se pak odráží třeba i doba rodičovské dovolené a práce na částečný úvazek.

Důchodců postupně přibývá. Před deseti lety ČSSZ vyplácela starobní penzi 1,35 milionu lidí - 598 tisíc mužů a 754 tisíc žen. Letos na konci března posílala starobní důchod zhruba 1,65 milionu osob - 754 tisíc mužů a 899 tisíc žen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video