Získal Mynář prověrku? Pokud opakovaně neuspěje, Zeman ho odvolá | e15.cz

Získal Mynář prověrku? Pokud opakovaně neuspěje, Zeman ho odvolá

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kancléř prezidenta Vratislav Mynář tvrdí, že až dnes zjistí, jestli dostal prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Poté, co o údajně záporném rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) informovala média, začal se prý o její osud zajímat. Zjistil, že rozhodnutí již na Pražský hrad dorazilo, obálku má prý na pracovním stole. V případě negativního stanoviska NBÚ očekává prezident Miloš Zeman, že Mynář využije možnost odvolání. Když nedopadne dobře, kancléře odvolá.

O záporném rozhodnutí NBÚ informoval v úterý deník Právo. Podle dalších médií prezident o výsledku ví již týden. Zeman v úterý na novinářské dotazy pouze poznamenal, že si počká na oficiální rozhodnutí NBÚ. Mluvčí bezpečnostního úřadu odmítl informace o výsledku prověrky v úterý komentovat.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář by v případě nesouhlasu proti němu mohl podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, měl by Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Zeman v minulosti uvedl, že pokud Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedl dříve deník Dnes.

Miloš Zeman: Samozřejmě nevíme, co v té obálce je, třeba je to blahopřání ředitele NBÚ k Vánocům, které je poněkud předčasné

Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé.

„Samozřejmě nevíme, co v té obálce je, třeba je to blahopřání ředitele NBÚ k Vánocům, které je poněkud předčasné,“ pokusil se dnes Zeman v žertu odpovědět novinářům na dotaz týkající se kancléřovy prověrky. „Pokud v té obálce bude rozhodnutí o neudělení prověrky na stupeň přísně tajné, předpokládám, ale nechci mluvit za pana kancléře, že tak jako jakýkoliv jiný občan České republiky využije možností, které mu dává proces odvolání,“ uvedl také.

„A pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, pak samozřejmě dodržím slovo, které jsem dal,“ nechal se slyšet. Zeman v minulosti řekl, že by v takovém případě musel Mynář ve funkci skončit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery