Zlínsko: velké přeskupování sil a odcházející starostové | E15.cz

Zlínsko: velké přeskupování sil a odcházející starostové

Zlínsko: velké přeskupování sil a odcházející starostové
Zlín
• 
ZDROJ: Domunik Bachůrek, Mladá fronta

Jana Havligerová

Nespočet politických stran a hnutí, nezávislí kandidáti, to je nabídka pro voliče na Zlínsku. Říjnové komunální volby zamíchají s posty na mnoha zastupitelstvech. Ve větších městech a obcích vesměs hodlají dobyté pozice hájit nynější politici, ale třeba do pětiny městských a obecních úřadů na Valašsku usednou noví lidé. Zhruba každý pátý tamní starosta či starostka se rozhodli svá místa neobhajovat.

V některých místech na Zlínsku je situace poněkud nepřehledná, koalice dojednané po obecních volbách v roce 2010 se postupně rozpadaly a politické síly přeskupovaly a ještě se přeskupují. Příkladem může být Zlín. Tam zástupci čtyř politických stran a hnutí teprve nedávno podepsali prohlášení Aliance Voda Zlínu. Chtějí snížit ceny vodného a stočného a rozvíjet vodohospodářské infrastruktury, což znamená návrat vodovodních řadů zpět do společnosti Vodovody a kanalizace Zlín.

Alianci podepsalo hnutí Nezávislí – Za otevřený a prosperující Zlín, hnutí Otevřená radnice a sdružení nezávislých kandidátů Jižní Svahy Zlín, Strana práv občanů a Strana svobodných občanů. Ovlivní to volební výsledek? Těžko soudit, voda a doprava jsou nejžhavějšími problémy regionu a řešení neradostné situace má v programu každý, kdo jde do voleb.
Ani tento region se ale nevyhnul, dá se říci, volební novince. Některé kandidátky ovládly málem celé rodinné klany. Platí to třeba o Karolince, sklářské obci, kde žije kolem 2500 obyvatel. Například za Babišovo hnutí ANO se bude o přízeň ucházet otec s dcerou, za lidovce manželé a bratři, matku se synem nasadili Nezávislí. Rodinný klan bude bojovat i za sociální demokracii.

Většinou nestranické kandidátky sestavili lidé, kteří chtějí ovlivňovat místní politiku ve Slušovicích a Vizovicích. Přesto to neznamená omezený výběr. V prvním případě se bude o přízeň voličů ucházet jedenáct stran a uskupení, ve druhém osm. O místa v zastupitelstvech zabojují myslivci, včelaři i hasiči.

Současný starosta Slušovic Petr Hradecký hodlá post obhájit, kandiduje jako jednička za Sdružení nezávislých kandidátů. V čele vizovické radnice stojí od roku 2010 starosta Roman Persun, také by místo rád znovu získal. Ale protože se do voleb přihlásila řada nových uskupení, není jisté, jak bude vypadat konečný výsledek.

Slušovice a Vizovice mají jedno společné. Před čtyřmi lety tam ve volbách zvítězili občanští demokraté a skončili v opozici. Nyní ODS ve Slušovicích kandidátku ani nesestavila, její členové kandidují za jiná uskupení. Ze zavedených stran kandidují pouze sociální demokraté a KDU-ČSL. Ve Vizovicích jdou do voleb Kandidáti pro Vizovice s podporou ODS a Úsvitu přímé demokracie.

Zlín
Počet obyvatel: 76 000
Nezaměstnanost: 6,4 %
Volby 2010: Zvítězila společná kandidátka TOP 09 a STAN, po volbách byla uzavřena koalice s hnutím za Morální Očistu Radnice, KDU-ČSL, Zlínským hnutím nezávislých a Věcmi veřejnými. V opozici skončila ODS, ČSSD a komunisté.
ZlínZlínAutor: profimedia.cz
Volební kampaň jede naplno, například tu sociálnědemokratickou osobně odstartoval šéf ČSSD, premiér Bohuslav Sobotka, ve Zlíně začal setkáním s občany třídenní návštěvu kraje prezident Miloš Zeman. Úsvit přímé demokracie do Zlína vyslal Tomia Okamuru. Jinak ale strany a hnutí – alespoň to tvrdí – pořádají akce spíše skromnější, především jim záleží na kontaktu s voliči. Třeba KDU-ČSL a Starostové a nezávislí rozdávají lidem do schránek volební noviny. Minulé volby vyhrála společná kandidátka TOP 09 a STAN vedená nynějším primátorem Miroslavem Adámkem. Vznikla koalice, kterou s nimi uzavřelo hnutí za Morální Očistu Radnice (M. O. R), KDU-ČSL, Zlínské hnutí nezávislých a Věci veřejné. V opozici skončila ODS, ČSSD a komunisté. Koalice se však během čtyř let hned několikrát proměnila. Primátor Miroslav Adámek teď křeslo obhajuje v dresu STAN. Starostové jdou do voleb samostatně a totéž platí o TOP 09. V nynější radniční koalici sedí i zástupci lidovců, ti se spojili s hnutím Zlín 21. Velké očekávání má po úspěšných evropských volbách Strana svobodných občanů, kterou vede podnikatel Jiří Procházka. A totéž platí o hnutí ANO, přestože z jeho kandidátky odstoupilo několik lidí. Jedničkou sociálních demokratů je nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil, ODS někdejší hokejista Miroslav Chalánek. Bez šance nejsou ani úplní nováčci, například hnutí Otevřená radnice a sdružení nezávislých kandidátů Jižní Svahy. A největší zlínské problémy? Zda a kolik investovat do zimního stadionu, nedostatek míst v mateřských školkách a průtahy kolem stavby nového nádraží a rekonstrukce trati do Otrokovic.
Kroměříž
Počet obyvatel: 29 076
Nezaměstnanost: 8,27 %
Volby 2010: Vyhrála ČSSD ziskem šesti mandátů. Koalici uzavřela s druhou ODS (pět křesel), Volbou pro Kroměříž (tři mandáty) a s TOP 09 (dva mandáty). V opozici tak zůstali komunisté (čtyři křesla), lidovci (tři mandáty), Zdravé Kroměřížsko (tři zastupitelé) a Věci veřejné (jeden mandát).
KroměřížKroměřížAutor: profimedia.cz
O místa zastupitelů se utká dvanáct stran a hnutí. Pozici starostky bude obhajovat Daniela Hebnarová, která je lídrem ODS, konkurovat jí bude třeba její zástupce, sociálnědemokratický senátor Miloš Malý. Místa v zastupitelstvu hodlají obhájit také občanští demokraté, někteří však přešli na kandidátku Volby pro Kroměříž. Ta je sdružením STAN a nezávislých kandidátů. ČSSD minulé komunální volby ve městě vyhrála a na její kandidátce nechybí žádný ze šesti zastupitelů včetně europoslankyně Olgy Sehnalové. Ambice netají ani hnutí ANO 2011, šance odvozuje z toho, že ve sněmovních volbách ve městě sociální demokraty těsně porazilo. Jeho lídrem je ředitel základní školy Slovan Jaroslav Němec. Lidovci uzavřeli koalici s hnutím ZVUK 12, své posty obhajují i čtyři zastupitelé KSČM. Do zastupitelstva se chce opět probojovat také TOP 09, uspět chce i Úsvit přímé demokracie či Strana práv občanů.

^ Vsetín ^

Počet obyvatel: 26 817
Nezaměstnanost: 8,35 %
Volby 2010: Vítězná ODS vytvořila koalici s lidovci, ČSSD a TOP 09. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu má šestnáct hlasů. V opozici je KSČM, Volba pro město, SNK ED a uskupení Zdravé město Vsetín.
VsetínVsetínAutor: profimedia.cz
Do komunálních voleb se tam zaregistrovalo devět politických stran a jedna koalice. Post starostky obhajuje Iveta Táborská, jednička na kandidátce ODS. Právě občanští demokraté vyhráli minulé volby. Těsně druzí byli lidovci a ti nyní nasadili jako lídra senátora a bývalého starostu Jiřího Čunka. Ten před čtyřmi lety sice získal v komunálních volbách nejvyšší počet preferenčních hlasů, ale do vedení města se nedostal, zůstal řadovým zastupitelem. ČSSD postavila do čela kandidátky ředitele místního gymnázia Dalibora Sedláčka, hnutí ANO předsedu sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko Jaromíra Kudlíka – je členem současného zastupitelstva, zvolen byl za SNKED. TOP 09 vede Stanislav Pavelec, nynější místostarosta. O hlasy občanů budou usilovat také Starostové a nezávislí, Strana svobodných občanů, Moravané a Koalice pro otevřený Vsetín. Tu tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!