Značka „Made in Czech“ moc neláká, tvrdí průzkum | e15.cz

Značka „Made in Czech“ moc neláká, tvrdí průzkum

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Visačka „Made in Czech Republic“ ve světě příliš obdivu nenadělá. Alespoň se na tom shodují výsledky průzkumu atraktivity národních značek podle německé agentury GFK. Z padesátky vybraných zemí světa zaujalo Česko osmadvacátou pozici, a umístilo se tak podstatně níže než sousední Polsko nebo recesí sužované Řecko.

Oproti minulosti si Česko podle takzvaného Anholt-GfK indexu nicméně polepšilo. Ještě loni totiž země v žebříčku uzavírala výčet středoevropských zemí někdejšího východního bloku. Vedle ekonomiky dané země včetně zájmu zahraničních investorů bere index v úvahu i faktory jako politickou stabilitu, či úroveň kulturních aktivit v zemi.

Před Českem se octlo i Rusko, které v padesátce zemí poskočilo před Čínu, Argentinu, či Singapur na dvaadvacátou příčku. Moskva se tak ještě s ukrajinským Kyjevem staly na letošní soupisce skokany roku. „Určité uvolnění konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou zlepšilo pozici nejen obou těchto zemí, ale i okolních zemí z regionu střední a východní Evropy,“ uvádí spoluautor analýzy Vadim Volos z GFK.

Jedničkou na seznamu prestižních národních brandů jsou Spojené státy, které loni skončily až za Německem. „Je to odrazem slábnoucích ekonomiky eurozóny, stejně jako postoje Berlína v otázce imigrace,“ dodává studie. Evropský bronz patří podle agenturního žebříčku Británii, do první pětky se vešla ještě Francie a Kanada, reputační žebříček naopak na posledních třech místech uzavírají Ukrajina, Keňa a Katar.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery