Značky na přání budou nejdřív za rok, odkládají i kamery na STK | E15.cz

Značky na přání budou nejdřív za rok, odkládají i kamery na STK

Značky na přání budou nejdřív za rok, odkládají i kamery na STK
Poznávací značka, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta E15

ČTK

Zavedení automobilových registračních značek na přání se posune až na rok 2016, rozhodli poslanci. Spolu s tím sněmovna schválila i roční odklad povinného pořizování obrazového záznamu aut při kontrole na stanicích technické kontroly.

Ministerstvo dopravy podle ministra Antonína Prachaře (ANO) při přípravě zjistilo, že spuštění obou novinek od příštího roku je spojeno s velkým rizikem problémů při jejich technickém a organizačním zabezpečení. Také výroba značek na přání by prý byla nákladnější. Proto navrhlo odklad.

Podle zákona schváleného loni nebudou smět registrační značky na přání obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna taková tabulka by měla stát 5000 korun, takže dvě značky na auto vyjdou na 10 tisíc korun.

Pořizování obrazového záznamu z STK má podle ministerstva zabránit podvodům s technickými kontrolami, kdy oprávnění k provozu dostanou i vozidla, která na kontrolách fyzicky nebyla.

Stát už nechce být vlastníkem plechu

Ministerstvo dopravy chystá do budoucna změnu v registračních značkách tak, aby značky už byly vlastnictvím motoristů. Stát pouze určí, jak má značka vypadat, a občan si ji poté koupí u soukromého výrobce. Nyní podle jeho slov stát ročně vynakládá 280 a 300 milionů korun za vlastnictví hliníkového plechu.

Ministerstvo vypsalo v červenci soutěž na výrobce registračních značek. Dosavadním výlučným výrobcem státních poznávacích značek byla 13 let brněnská společnost Hicon. Od vypsání výběrového řízení na nového dodavatele si úřad slibuje úsporu peněz aspoň v období do roku 2016, než bude zaveden nový model se soukromým vlastnictvím značek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!