Zrušení druhého pilíře? Začátek roku 2016, zní plán vlády | E15.cz

Zrušení druhého pilíře? Začátek roku 2016, zní plán vlády

Zrušení druhého pilíře? Začátek roku 2016, zní plán vlády
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Jan Novak

ČTK

Koalice chce směřovat ukončení druhého důchodového pilíře k 1. lednu 2016. Po dnešním jednání koaliční rady to řekli zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Podle premiéra Bohuslava Sobotky má ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová doplnit příslušný materiál, který za 14 dnů projedná vláda.

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase. Lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho jen kolem 83 tisíc lidí. Nynější koalice se zavázala, že druhý pilíř zruší. Návrh postupu připravila komise, v níž zasedají zástupci parlamentních stran, institucí a odborníci. Proti rušení se staví opoziční TOP 09 či ODS.

Návrh počítá se dvěma časovými variantami rušení. V první by byl legislativní proces zkrácený, takže by do druhého pilíře lidé přestali posílat část odvodů už od ledna 2016. Podle druhé varianty by se všechny kroky odehrály o rok později. Koalice se po dnešním jednání kloní k první možnosti.

„Dohodli jsme se na určitých parametrech, na základě kterých paní ministryně Marksová doplní svůj materiál během 14 dní, za 14 dní potom ten materiál měl by být již projednán a schválen na vládě, aby byly rozdány jasné úkoly z hlediska přijetí příslušných návrhů zákonů a ukončení druhého pilíře,“ řekl k tomu Sobotka.

Také hnutí ANO podle poslance Jana Volného trvá na tom, aby zrušení druhého pilíře přišlo co nejdříve. „Čím se to bude dále oddalovat, tím víc to stojí státní kasu a odčerpávají se peníze z prvního pilíře,“ uvedl Volný. Koalice podle něj počítá s tím, že peníze vložené do druhého pilíře se lidem buď vrátí v hotovosti, nebo se na základě jejich rozhodnutí přesunou do prvního pilíře.

Zástupci koaličních stran také debatovali o situaci v České poště a o takzvaném fiskálním paktu. Projednávání obou bodů koalice přerušila, přičemž u ústavního zákona, která má stanovit maximální limity pro zadlužování České republiky, se dohodla na schůzce pracovní skupiny, která během dvou týdnů dojedná podrobnosti paragrafového znění normy a následně ji probere legislativní rada vlády.

Vladimír Bezděk: Je tu jasné politické zadání, aby byl druhý pilíř zrušen

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!