DPH na byt: Víte, kdy se uplatňuje? | E15.cz

Při koupi bytu si dejte pozor na DPH. Víte, v jakých případech ji budete muset zaplatit?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při koupi bytu pro vlastní soukromé bydlení se může stát, že nemovitost bude podléhat dani z přidané hodnoty (DPH). 

Typicky se jedná o developerské projekty, kdy prodávající společnost je plátce DPH a od kolaudace nemovité věci neuplynulo více než pět let. Prodávající musí nemovitou věc zatížit daní z přidané hodnoty, kterou následně odvede do státního rozpočtu. Pokud se jedná o bytovou jednotku s obytným prostorem do 120 metrů čtverečních, bude prodej podléhat snížené patnáctiprocentní sazbě.

Pokud plocha obytného prostoru přesáhne 120 metrů čtverečních, prodej bude zatížen daňovou sazbou 21 procent. Pokud prodávající je plátce DPH, ale od kolaudace uplynulo více než pět let, bude prodej zcela osvobozen od DPH.

U rodinného domu se podmínky liší pouze hranicí velikosti plochy, s níž se mění výška sazby. S plochou do 350 metrů čtverečních se použije snížená patnáctiprocentní sazba a u větší plochy pak základní sazba 21 procent.

Sháníte praktického průvodce nákupem nemovitosti? Objednejte si magazín Chceš bydlet

Magazín E15 Chceš bydlet?

Autor: sou

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video