Soběstačné a dokonalé město postaví Toyota u japonské hory Fudži

Soběstačné a dokonalé město postaví Toyota u japonské hory Fudži

O

O tom, jak velký je projekt budování úplně nového autonomního a bezemisního města Woven City, svědčí i to, že v souvislosti s ním Toyota vytváří nové společnosti, aby mohla snadněji rozvíjet své přelomové technologie, které zdaleka nekončí jen u aut. Důkazem bude právě život v takzvaném městě budoucnosti, které vzniká v blízkosti hory Fuji.

Nově vznikající firmy Woven CORE, Woven Alpha a Woven Planet Holdings se zaměří na rozvoj softwaru pro automobily, autonomní jízdu, automaticky generované mapy a mobilitu v širokém slova smyslu, tedy na technologie, které usnadňují lidem pohyb nebo vzdálené fungování. Jejich označení záměrně navazují na název města Woven City. 

Město budoucnosti od základů

Woven City je město nové generace, které Toyota od základů buduje na úpatí hory Fuji. Vznikne během několika let. Jeho obyvatelé se zúčastní mimořádného experimentu, ale zároveň budou vést normální život. Půjde o živou laboratoř, kde budou inženýři Toyoty a spolupracující vědci testovat nejmodernější technologie založené na umělé inteligenci. Woven City bude autonomní, ekologické a energeticky samostatné město. Obyvatelé budou využívat inteligentní dopravu, tedy bezemisní vozy, domácí roboty, inteligentně naplánované komunikace a zeleň určenou k odpočinku a rekreaci, celek pak budou napájet fotovoltaické články a vodíkové technologie. Projektantem města je Bjarke Ingels, autor projektů, jako jsou nová věž World Trade Center v New Yorku, Lego House nebo Google Mountain View.

Woven City Autor: Toyota
Výzkumná a vývojová společnost Toyota Research Institute – Advanced Development, Inc. z níž vznikne nová skupina firem Woven, byla založena v březnu roku 2018 v Tokiu, aby zajistila plně integrovaný software pro automatizované automobily. Za poslední dva roky udělala firma značný pokrok ve vývoji nejmodernější pokročilé technologie pro podporu jízdy pod názvem Teammate, která je založena na Mobility Teammate Concept. TRI- AD tak nyní vstupuje do poslední fáze své evoluce, aby zajistila mobilitu lidí, zboží a informací automatizovanou jízdou, bezpečnostními technologiemi, mobilními zařízeními a robotikou, a to mimo jiné díky vývojovým pracím a testům ve Woven City. 

Tři nové společnosti Toyoty

Úkolem tří nových společností, které v lednu 2021 vzniknou z TRI-AD, bude rozvoj a zavedení technologií, které promění největšího výrobce automobilů na světě v dodavatele široce chápaných prostředků a služeb mobility. Za tímto účelem vznikne nový holding Woven Planet a dvě společnosti, které mu patří, totiž Woven CORE a Woven Alpha. Woven CORE má za úkol vypracovat a uvést do masového užívání technologie automatizované jízdy.

Související články