Koronavirus WHO nezvládla, tvrdí Trump a ruší financování | E15.cz

Trump přestává dávat peníze Světové zdravotnické organizaci. Šířila prý čínské dezinformace

ČTK, vaj, vku

Americký prezident Donald Trump oznámil, že přikázal své administrativě, aby dočasně přerušila financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Důvodem je podle něj způsob, jakým si WHO počínala při boji s pandemií způsobenou koronavirem. Zakladatel Microsoftu Bill Gates to považuje za nebezpečný krok. Svět podle něj v době koronavirové pandemie potřebuje WHO více než kdy jindy.

Současné míře rozšíření viru bylo podle něj možné předejít, kdyby organizace nešířila „dezinformace“ předkládané Čínou, v níž se virus loni objevil poprvé. Informovala o tom agentura Reuters.

„Dnes jsem nařídil pozastavení financování Světové zdravotnické organizace po dobu, kdy budeme provádět studii ohledně role WHO při špatném zvládání a při skrývání šíření koronaviru,“ řekl Trump na tiskovém brífinku a dodal, že WHO „selhala ve své základní povinnosti a musí být pohnána k odpovědnosti“. Prověrka postupu WHO bude podle Trumpa trvat 60 až 90 dní.

Organizace podle něj Trumpa nekriticky přijala zprávy o šíření viru v Číně od tamní vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup. WHO se také podle Trumpa dostatečně nesnažila dostat do zasažených oblastí v Číně svoje vlastní experty, kteří by situaci mohli nezávisle zhodnotit. „Jejich pochybení způsobila tolik úmrtí,“ řekl prezident.

Spojené státy jsou zdaleka největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslaly asi 22 procent jejího rozpočtu.

Druhým největším sponzorem WHO je nadace Melindy a Billa Gatesových, a právě zakladatel Microsoftu Gates kritozoval na twiteru Trumpovo rozhodnutí. „Pozastavení financí Světové zdravotnické organizaci během zdravotní krize je skutečně nebezpečné. Její prací je zpomalit šíření nemoci Covid-19 a když tato práce bude zastavena, žádná jiná organizace ji nebude moci nahradit. Svět potřebuje WHO více než kdy jindy,“ napsal Gates.

Trumpův krok nepovažuje v době nynější pandemie nemoci Covid-19 za vhodný také Německo. Čína již podle agentury Reuters vyzvala Spojené státy, aby dostály svým závazkům vůči WHO, a Moskva chování Washingtonu označila za sobecké.

Podívejte se, jak vypadá situace ve Wu-chanu, odkud se koronavirus rozšířil:

Trump se vyhýbal otázkám přítomných reportérů ohledně svých vlastních poznámek o čínské transparentnosti ze začátku letošního roku. „Čína pracuje velice tvrdě na potlačení koronaviru. Spojené státy velmi oceňují její snahu a transparentnost,“ napsal v lednu na twitteru. „Všechno to dopadne dobře. Zejména bych jménem amerického lidu chtěl poděkovat (čínskému) prezidentovi Si (Ťin-pchingovi),“pokračoval.

Trump již minulý týden obvinil WHO, že situaci nezvládla a že je příliš nakloněna Pekingu, který jí přispívá asi desetinu toho co USA. Kritizoval především doporučení organizace státům, aby neuzavíraly svoje hranice s Čínou. Právě částečný zákaz vstupu do USA lidem cestujícím z Číny z konce ledna Trump opakovaně předkládá jako důkaz toho, že proti šíření koronaviru včas a dostatečně zasáhl. Kritici dlouhodobě upozorňují, že Trumpova administrativa pandemii v jejích začátcích opakovaně podceňovala.

Rozhodnutí amerického prezidenta kritizoval generální tajemník OSN António Guterres. Prohlásil, že nyní není vhodný čas na ukončení podpory této agentury OSN, která je podle něj „absolutně zásadní“ pro globální boj s koronavirem.

Guterres řekl, že různé strany si mohou vykládat fakta rozličně, ale že příležitost na zpětné zhodnocení jednotlivých kroků bude teprve tehdy, až pandemie přejde.

Nynější oznámení je další ze série Trumpových kroků, jež směřují proti mezinárodním organizacím a dohodám. Americký prezident již dříve zpochybňoval vyplácení příspěvků OSN, stáhnul USA z pařížské klimatické dohody a útočil na Světovou obchodní organizaci (WTO).

Podle zdrojů listu The Wall Street Journal je rozhodnutí součástí širší snahy americké vlády omezit globální vliv Číny. Spojené státy budou podle Trumpa zasílat finance dříve určené WHO ve výši přes 400 milionů dolarů (9,77 miliardy korun) na různé zdravotnické projekty po celém světě. WHO se podle amerického prezidenta musí reformovat, a pokud tak učiní, zváží USA obnovení příspěvků.

Autor: ČTK, vaj, vku
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!