Požár v Černobylu se podařilo uhasit. Spáleniště stále doutná | E15.cz

Požár u jaderné elektrárny Černobyl se podařilo po týdnu uhasit. Obrovské spáleniště stále doutná

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejistota v tom, co přinese několikadenní požár v blízkosti pozůstatků jaderné elektrárny Černobyl je nejspíš zažehnána. Hasiči podle svého velitele Mykoly Čečotkina zamezili ohni, aby se přenesl na vojenské muniční sklady a úložiště jaderného odpadu v okolí odstavené elektrárny Černobyl. Radiace v Kyjevě podle tamního starosty Viktora Klička nestoupla proti normálu a obyvatelé jsou údajně v bezpečí.

"V hlavním městě neustále kontrolujeme radiační hodnoty. K překročení normy nedošlo. Údaje nepřesahují 0,013 mikrorentgenu za hodinu, přičemž v normě je 0,030 mikrorentgenu za hodinu," řekl Kličko podle listu Ukrajinska pravda na tiskové konferenci. V zóně nedávného požáru, ze které se po jaderné havárii muselo vystěhovat obyvatelstvo, stále doutná tráva a křoví.

Do akce se během týdne zapojilo 415 hasičů a necelá stovka hasičských vozidel a další techniky, včetně tří letadel a tří vrtulníků, které jen během pondělka polily plameny 538 tunami vody, napsal list Ukrajinska pravda. Ruská pobočka nevládní organizace Greenpeace, citovaná agenturou Reuters, uvedla, že největší oheň o víkendu pokrýval 34 tisíc hektarů, zatímco druhé ohnisko, jen kilometr od bývalé jaderné elektrárny mělo plochu 12 tisíc hektarů.

Oheň podle ukrajinských úřadů hořel od víkendu 4. dubna poté, co muž vypálil suchou trávu. Z okolí uzavřené černobylské elektrárny a opuštěného města Pripjať se stala turistická atrakce, kterou v roce 2018 navštívilo více než 70 tisíc lidí. V loňském roce byla tato čísla ještě vyšší, protože k němu přispěl úspěch minisérie HBO o katastrofě v roce 1986.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video