Bitcoin ztratil desetinu hodnoty, jiné kryptoměny ještě víc | E15.cz

Bitcoin se zotavuje z největšího propadu za poslední měsíc

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kurz bitcoinu se v pondělí dopoledne propadl pod hranici deseti tisíc dolarů, ostatní virtuální měny zažily ještě výraznější pokles. Později se však trh mírně zotavil.

Bitcoin má za sebou nejhorší den za poslední měsíc. Ve čtvrtek dopoledne nejrozšířenější kryptoměna ztrácela v mezidenním srovnání ze své hodnoty téměř desetinu a klesla k 9600 dolarům za "minci". Ostatní digitální měny odepisovaly ještě více.

Ether, litecoin či XRP klesly během jediného dne o patnáct procent. Hodnota celkového trhu virtuálních mincí dočasně spadla podle portálu CoinMarketCap na 253 miliard dolarů, ještě včera bylo číslo o zhruba 30 miliard dolarů vyšší. Později se bitcoin mírně zotavil a dostal se zpátky na deset tisíc dolarů.

Podle některých analytiků jde ale v souvislosti s cenovým vývojem bitcoinu a obecnou volatilitou kryptoměn o standardní vývoj. „Dalo se čekat, že dominantní digitální měna odevzdá velkou část zisků z minulého týdne,“ uvádí pro agenturu Bloomberg Jeff Dorman, hlavní investiční stratég amerického správce aktiv Arca. „Bitcoin zkrátka znovu obtížně hledá cenovou podlahu,“ napsal analytik platformy eToro Mati Greenspan ve zprávě klientům. Dovey Wan, zakladatel poradenské společnosti Primitive Ventures, spojuje nynější kryptoměnový výprodej s čínským investičním projektem PlusToken, které mělo podle něj fungovat na principu Ponziho schématu. Jeho tvůrci se nyní údajně zbavují tisícovek získaných bitcoinů po stovkách. To s ohledem na relativně nízký počet denně vygenerovaných mincí (1800) může podle analytika zahýbat cenou na burzách digitálních měn.

Sentiment kryptoměnových investorů nepodpořil ani krok americké Komise pro cenné papíry, která začátkem týdne odložila rozhodování o povolení vzniku burzovně obchodovaných investičních fondů navázaných na kryptoměny.

Aktuální vývoj kurzu digitálních měn podle agentury Bloomberg navíc ukazuje, že bitcoin rozhodně není imunní vůči propadům na standardních akciových trzích. Podle zastánců kryptoměny má bitcoin v době ekonomické nejistoty sloužit podobně jako zlato coby bezpečné úložiště hodnoty. „Jenže kvůli tomu, jak je trh digitálních měn stále ještě poměrně malý, nedá příliš mnoho práce ho rozkolísat jedním či druhým směrem,“ dodává Dorman.

Hlavní akciové indexy v USA ztratily během včerejšího obchodování tři procenta. Dow Jonesův index má za sebou nejhlubší procentní propad od začátku roku.


Sledujte aktuální kurz bitcoinu:

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video