Čechy zachvátila bitcoinová horečka. Za tři měsíce nakoupili kryptoměny za 2,3 miliardy

V Česku se za první čtvrtletí prodaly kryptoměny za téměř 2,3 miliardy korun

V Česku se za první čtvrtletí prodaly kryptoměny za téměř 2,3 miliardy korun Zdroj: Bitclude

V Česku se za první čtvrtletí prodaly kryptoměny za téměř 2,3 miliardy korun. Je to více než trojnásobek proti stejnému období loni. Poptávku táhnul především rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn. Loňské obchodování rovněž negativně ovlivnil nástup koronavirové pandemie. Vyplývá to z informací společnosti Bitstock.com.

"Dá se říci, že na začátku roku Česko zachvátila bitcoinová horečka, což souviselo s prudkým nárůstem ceny až na dvojnásobek. Růst by mohl zřejmě pokračovat. Dalším důvodem je omezení jiných investičních příležitostí a snadný způsob nakupování bitcoinů," uvedl ředitel největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com Martin Stránský.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v lednu až březnu dosahoval přibližně 800 milionů Kč.

Cena bitcoinu se od začátku roku podle serveru Kurzy.cz zdvojnásobila ze zhruba 29 tisíc dolarů až na současných 58 tisíc dolarů, tedy asi 1,26 milionu Kč. „Po příchodu koronaviru se bitcoin osvědčil jako aktivum, které na krizi nereaguje přímo, jako cenné papíry nebo dluhopisy. Kvůli své rostoucí hodnotě bez ohledu na propad ekonomiky je mnohdy označován jako digitální zlato,“ dodal Stránský.

Zájmu o bitcoiny nahrává snadná možnost obchodování i příchod známých investorů, kteří zvyšují důvěryhodnost kryptoměn. Poptávce stále nahrává i extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových, a klesající úrokové míry.