Českému byznysu s kryptoměnami se daří i ve světě | E15.cz

Českému byznysu s kryptoměnami se daří i ve světě

Jiří Liebreich

S rostoucí hodnotou kryptoměn rychle přibývá i tuzemských společností zabývajících se digitálními měnami. České podniky za trendy v oboru nezaostávají, naopak se jim daří je spoluvytvářet, tvrdí odborníci. Od příštího roku získá Česko další zástupce na trhu s kryptoměnami, ostrý provoz spustí burza NakamotoX. Ta nyní funguje v testovacím režimu, k jejímu spuštění má dojít na přelomu ledna a února.

„Předpokládáme, že v prvním pololetí dosáhne objem zprostředkovaných transakcí desítek milionů eur. Doufáme, že se v druhém pololetí posuneme o řád výš,“ říká šéf burzy NakamotoX Jiří Fiala s tím, že investice do projektu dosáhly desítek milionů korun.

„V rámci Evropské unie jsme oslovili 982 bank, souhlas se spoluprácí vyjádřily čtyři, jedna z nich je česká. Vyžadují splnění přísnějších podmínek pro příchozí a odchozí transakce kvůli potírání praní špinavých peněz,“ dodává Fiala, jehož společnost dnes zaměstnává 37 pracovníků, z většiny Čechů. Svou burzu však zaregistruje v Londýně.

Bitcoin bude brzy stát milion dolarů, odhaduje tvůrce antiviru McAfee. Ve svém optimismu není sám

Ambiciózních českých projektů je ale více. Mezi ty se zahraničním přesahem patří další burza Coinmate.io, General Bytes, výrobce bankomatů s kryptoměnami, je ve svém oboru dokonce dvojkou na trhu.

Zatímco minulý rok dosáhl obratu 17 milionů korun, letos v říjnu navýšil tržby už na 52 milionů. Na trhu výrazně prorazila i vůbec první hardwarová peněženka Trezor od pražské firmy SatoshiLabs.

Bilance: Zbohatnout bylo snazší jen za tulipánové horečky. Kdo koupil bitcoin za pár tisíc, má na byt

Odbytištěm pro výše uvedené zboží a služby je přitom ve stále větší míře i Česko. Zatímco ještě v roce 2013 přijímalo kryptoměny okolo třiceti firem, dnes jich jsou podle portálu Coinmap přes dvě stovky. „Česko patří ke skupině zemí, která v oblasti kryptoměn určuje trendy,“ řekl již dříve pro E15 programátor Pavel Ševčík spolupracující s komunitou Paralelní Polis.

Ta patřila mezi první podniky v Česku, které akceptovaly bitcoiny a litecoiny. Průkopníkem byl sendvičový řetězec Subway, na který letos navázal i největší e-shop Alza.cz.

Komentář Petra Koubského: Bitcoiny a klid
Karel Fillner: Bitcoin a bublina? Jako uchovatel hodnoty je jen těžko překonatelný
Bitcoin a blesková finanční smrt
Bitcoin je pro mikroplatby nepoužitelný, zjistil provozovatel herní platformy Steam

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!