Fond Rockaway Blockchain poprvé investuje přes sto milionů. Vsadil na amerického jednorožce

Zakladatel Rockaway Blockchain Fund Viktor Fischer.

Zakladatel Rockaway Blockchain Fund Viktor Fischer. Zdroj: RBF

„Důvod, proč startupu natolik věříme, je jednoduchý. Je to lídr na trhu agregátorů decentralizovaných burz s tržním podílem 75 procent. Navíc se chystá spustit platformu 1Inch Pro, která je určená pro institucionální investory, což přesně zapadá do naší vize propojení blockchainového a tradičního světa,“ říká Viktor Fischer, zakladatel RBF.
2
Fotogalerie

Fond Rockaway Blockchain Fund (RBF) postupně zvyšuje své sázky a nyní poprvé investoval v devíticiferné sumě. Do amerického startupu 1inch, který nyní od investorů získal v přepočtu bezmála čtyři miliardy korun, poslal zhruba 112 milionů korun. Spolu s ním peníze do firmy vložilo dalších zhruba 50 investorů, kteří tím mladou technologickou firmu ocenili na 2,25 miliardy dolarů. Dolarovým jednorožcem, tedy firmou s hodnotou přes miliardu dolarů, už je 1Inch od loňského investičního kola.

Společnost 1Inch držitelům digitálních mincí nabízí nástroj, který pomocí algoritmů porovnává směnné kurzy ze všech decentralizovaných burz a vyhledává ten nejvýhodnější. Pokud chce uživatel vyměnit třeba token ether za bitcoin, 1inch mu najde ten nejvýhodnější kurz a převod automaticky uskuteční. „Vidíme v obchodním modelu 1inch podobu s tím, co dělá například cenový srovnávač Heureka,“ vysvětluje princip služby šéf českého fondu RBF Viktor Fischer.

„Důvod, proč startupu tolik věříme, je jednoduchý. Je to lídr na trhu agregátorů decentralizovaných burz s tržním podílem 75 procent. Navíc se chystá spustit platformu 1Inch Pro, která je určená pro institucionální investory, což přesně zapadá do naší vize propojení blockchainového a tradičního světa,“ doplnil s tím, že do startupu první peníze fond vložil už loni v prosinci.

Pět kroků, jak přijít o vše na kryptoměnách

Video placeholde
• Videohub

Prémiová služba 1Inch Pro má být pro další rozvoj startupu klíčová, což potvrzuje i skutečnost, že velká část nabraného kapitálu má podle firmy směřovat právě do jejího vývoje. 1Inch doufá, že svou prémiovou verzi pro institucionální investory spustí na přelomu příštího roku. Zároveň ale dodává, že se termín může zpozdit, protože napasovat blockchainové nástroje na regulace současného finančního trhu nebude jednoduché.

RBF, jenž spadá do skupiny Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta, je v současnosti největší blockchainový fond v Evropě s palebnou silou 120 milionů eur. Kromě firmy 1Inch má ve svém portfoliu ještě dalších deset „jednorožců“ – například firmu Opium, která umožňuje decentralizovanou obdobu tradičního obchodu s finančními deriváty, nebo tvůrce blockchainového operačního systému Solana.