Afrika dostane levný speciál. Jmenuje se Mobius a nemá ani okna | E15.cz

Afrika dostane levný speciál. Jmenuje se Mobius a nemá ani okna

Mobius - vůz určený speciálně pro Afriku
Mobius - vůz určený speciálně pro Afriku
• 
ZDROJ: Autorevue

Lukáš Dittrich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobius je automobilka, která vznikla s ambiciózním cílem. Chce vytvořit levný a maximálně odolný vůz určený speciálně pro Afriku. První zprávy o tomto úsilí se objevily v roce 2012. Nově se do projektu zapojil investor. Ten poskytl padesát milionů dolarů. Mobius by se tak už příští rok mohl začít opravdu sériově vyrábět.

Zatím vznikne padesát kusů automobilu označeného jako Mobius II. Ten měl původně stát v přepočtu maximálně 120 000 Kč, nakonec se cena vyšplhala na 200 000 Kč. Vůz nemá prakticky vůbec nic. Do základního rámu je posazen benzinový čtyřválec o objemu 1,6 litru s parametry 86 koní a 128 Nm. Ten pracuje s pětistupňovým manuálem, maximální rychlost činí 120 km/h.

Mobius - vůz určený speciálně pro Afriku Autor: Autorevue

Auto je dlouhé 3883 mm, váží 1275 kg a dokáže odvézt až osm lidí. Přední náprava používá zavěšení McPherson, zadní je tuhá odpružená listovými pery. Kvůli nízké ceně byste zde marně hledali boční okna, vzadu tříbodové pásy, klimatizaci a tak dále. Nakonec jeden stěrač určený pouze pro řidiče mluví za vše.

Mobius - vůz určený speciálně pro Afriku Autor: Autorevue

Jako první se dočkají keňští zákazníci. Za cenu, za kterou se bude Mobius prodávat, lze údajně v Keni pořídit obyčejný sedm let starý sedan.

Mobius - vůz určený speciálně pro Afriku Autor: Autorevue

Na přiloženém videu si pak můžete prohlédnout proces výroby:

Článek vyšel na webu Autorevue.cz

Autor: Lukáš Dittrich

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video