Aleksander Doba: Vytrvalý turista, který přepádloval Atlanik | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Aleksander Doba: Vytrvalý turista, který přepádloval Atlanik

Dalibor Demel

„Považuju se za turistu. I mořské expedice podnikám jako turista. A turista se na svou cestu nijak zvlášť nepřipravuje.“ Takhle se vidí muž, který v sedmašedesáti přepádloval Atlantik.

Na svém kajaku Olo podnikl nejdelší plavbu na kajaku na otevřeném moři v historii lidstva. Vyplul 5. října 2013 z Lisabonu a v polovině února následujícího roku plánoval přistát u břehů Floridy. Původně měl naveslovat přibližně 8700 kilometrů. Nicméně bouře a porucha vousatému důchodci nadělily menší zajížďku, takže se nakonec plavil s mnoha oklikami a kruhy v bermudském trojúhelníku téměř 12 500 kilometrů. Za den urazil kolem padesáti kilometrů a často vesloval v noci, když se aspoň trochu ochladilo. Sám na sedmimetrovém kajaku uprostřed oceánu, většinu cesty nahý, vydaný napospas proudům, větrům – i samotě.

Zvítězí paní Dobová?

Jenže Aleksander Doba se na předchozí výpravě po Amazonce poučil, že nebezpečí pochází spíš od lidí. „Když jsem byl sám na širém oceánu, o život jsem se nebál. V Brazílii při plavbě po Amazonce mě ale během dvou týdnů dvakrát oloupili bandité – měli flinty i mačety a vážně jsem nevěděl, jestli mě nechají naživu.“ Jakmile se od evropských břehů dostal tak daleko, že zmizeli ptáci, nastoupila mořská fauna. „Zajímaly se o mě tucty žraloků, ale jen jeden se mě opravdu snažil napadnout a musel jsem ho praštit pádlem do hlavy opravdu silně, aby mě nechal na pokoji.“ Aleksandrova expedice byla ohrožena dokonce ještě dřív, než začala.

Jon Turk: Týmový samotář

„Už před mou první transatlantickou expedicí se mě manželka pokoušela velmi důrazně přesvědčit, abych tu myšlenku nechal plavat. Oba jsme si prožili těžké časy a před druhou expedicí to vypadalo stejně.“ Doba ve svém kajaku překonal Atlantik už jednou – v roce 2010 překonal nejužší část mezi senegalským Dakarem a Acaraú v Brazílii. To strávil na moři 99 dní a překonal vzdálenost 6300 kilometrů. „Přes Atlantik už pádlovat nebudu,“ přemítá Doba. „Ale plavit se někde jinde… možná.“ Samozřejmě pokud tentokrát nezvítězí paní Dobová.


 

Doba v datech

* Inženýr v důchodu se narodil 9. 9. 1946 a s kajakem začal o 34 let později.

* Žije ve městě Police poblíž Štětína.

* Kromě kajakingu skáče s padákem, na větroních má nalétáno přes 250 hodin, jezdí na kole a má jachtařskou licenci.

* Během první transatlantické expedice shodil za 14 týdnů 14 kg a do Acaraú přivezl 64 kg živé váhy.

Autor: Dalibor Demel
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!