Apple mazal zákazníkům hudbu od konkurence, ti se soudí | E15.cz

Apple mazal zákazníkům hudbu od konkurence, ti se soudí

Apple mazal zákazníkům hudbu od konkurence, ti se soudí
iPody vystavené v sídle Applu
• 
ZDROJ: Alejandro Mallea, Flickr.com (CC BY 2.0)

bru

Apple vymazával z hudebních přehrávačů iPod svých zákazníků skladby, které si v letech 2007 až 2009 stáhli od konkurenčních prodejců. Uživatele přístrojů o tom přitom ani neinformoval, řekl americkému soud advokát poškozených.

„Rozhodli jste se, že jim dáte okusit tu nejhorší možnou zkušenost a odpálíte“ hudební knihovnu zákazníků, řekl před soudem v Oaklandu zástupce dotčených zákazníků. Patrick Coughlin.

Když si zákazníci do svého iPodu stáhli hudbu od konkurence a následně jej propojili s hudební knihovnou Applu iTunes, přístroj ohlásil chybu a navedl uživatele, aby jej resetoval do továrního nastavení. Když majitelé pokyny následovali, z paměti se vymazaly skladby pořízené jinde než na iTunes, vysvětlil Coughlin.

Podle žalujících zákazníků tak Apple omezoval konkurenci jak mezi výrobci hudebních přehrávačů, tak prodejci hudby. Svou újmu žalující strana vyčíslila na 350 milionů dolarů.

Apple mazal kvůli bezpečnosti

Apple se hájí tím, že mazání skladeb prováděl ve snaze zajistit bezpečnost uživatelů. Šéf bezpečnosti Applu Augustin Farrugia před soudem uvedl, že firma neposkytla uživatelům více informací, protože je „nechtěla zmást“.

Podle Farrugii Apple ve zmíněných letech bojoval s útoky hackerů, kteří se pokoušeli proniknout do iTunes pomocí falešných hudebních souborů. Mazání hudby, která nepocházela z obchodu Applu, mělo uživatele před těmito útoky chránit, dodal.

Soud ještě tento týden vyslechne softwarového šéfa Applu Eddyho Cue a šéfa marketingu Phila Schillera. Prostřednictvím tři roky starého videozáznamu by měl svědčit i zesnulý spoluzakladatel firmy Steve Jobs.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!