Asteroid, který proletí blízko Země, by mohl poškodit satelity | E15.cz

Asteroid, který proletí blízko Země, by mohl poškodit satelity

asteroid, ilustrační foto
asteroid, ilustrační foto
• 
ZDROJ: bellenews.com

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Není to příliš pravděpodobné, nicméně to není nemožné; příští rok v únoru okolo naší planety proletí asteroid 2012 DA, který by teoreticky mohl poškodit některý z našich satelitů.

Asi pětačtyřicetimetrový kus skály bude k zemi blíže, než je geostacionární dráha, píše server Sme.sk. Na ní se nacházejí například telekomunikační družice, do nichž by mohl asteroid narazit. „je to velmi nepraděpodobné, ale nemůžeme to vyloučit,“ říká pro magazín National Geographic astronom Paul Chodas z NASA.

Ještě větší problémy může víc než stotisícitunové těleso způsobit v budoucnosti. I když příští rok Zemi nezasáhne, blízký přelet by mohl asteroid nasměrovat na kolizní dráhu.

Vědci odhadují, že jeho případný budoucí náraz – tato pravděpodobnost je po roku 2020 zhruba jedna ku 3200 – by uvolnil víc než stonásobek energie, než měla atomová bomba shozená na konci II. světové války na Hirošimu.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.