Astronomové upozorňují na mimořádné setkání Měsíce s planetami | E15.cz

Astronomové upozorňují na mimořádné setkání Měsíce s planetami

hvězdná obloha, ilustrační foto
hvězdná obloha, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mimořádné setkání Měsíce s planetami Venuší a Jupiterem poblíž otevřené hvězdokupy Plejády (Kuřátka) a hvězdy Aldebaran v souhvězdí Býka je možné po letech v těchto dnech pozorovat nad západním obzorem. Seskupení jasnějších vesmírných těles, alespoň planet a Měsíce, je podle Lenky Soumarové ze Štefánikovy hvězdárny dobře vidět po západu Slunce i na přesvětlené obloze ve velkých městech.

Mimořádně jasná je Venuše, která je blízko Zemi. Podle Petra Sobotky z Astronomického ústavu Akademie věd má nyní vůbec největší jasnost, jaké může během roku dosáhnout.

Měsíc dorůstá do první čtvrti, ve které bude v pátek 30. března. Dnes večer bude pouze 2,5 stupně od Venuše. Jednomu stupni odpovídají dva průměry Měsíce v úplňku.

Na obloze nad jižním obzorem je možné pozorovat ještě další dvě planety Mars a Saturn. Před 23:00 vysoko nad jižním obzorem kulminuje Mars v souhvězdí Lva. Dalekohledem je vidět bílá severní polární čepička. Saturn v souhvězdí Panny kulminuje 30 stupňů nad jihem až kolem 02:00, ale vidět je už před půlnocí. Má dostatečně rozevřené prstence, které je možné pozorovat dalekohledem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.