Austrálie prý zažila před čtyřmi tisíci roky přistěhovaleckou vlnu z Indie | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Austrálie prý zažila před čtyřmi tisíci roky přistěhovaleckou vlnu z Indie

Austrálie prý zažila před čtyřmi tisíci roky přistěhovaleckou vlnu z Indie
Austrálie, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Obyvatelé indického subkontinentu migrovali zhruba před čtyřmi tisíci lety do Austrálie a smísili se s tamním domorodým obyvatelstvem dávno před tím, než tento světadíl kolonizovali Evropané. Vyplývá to z nové vědecké studie, která popírá zavedený názor, že domorodci žili v Austrálii izolovaně od okolního světa až do příchodu britských osadníků koncem 18. století.

Server BBC a list The Daily Telegraph píší, že se doposud předpokládalo, že první lidé přišli do Austrálie před 40 tisíci lety a žili tam v izolaci od ostatních skupin obyvatelstva Země, dokud se koncem 18. století neobjevili přistěhovalci z Británie.

Genetická studie provedená mezi 300 původními obyvateli Austrálie, Indie, Papuy-Nové Guineje a jihovýchodní Asie ale objevila „významný příliv genů“ z Indie do Austrálie před asi 4230 lety. Podle studie možná právě tito imigranti také přivezli z indického poloostrova do Austrálie psa dingo.

„Dlouho před tím, než se v Austrálii usadili Evropané, lidé z indického subkontinentu migrovali do Austrálie a smísili se s australskými původními obyvateli,“ konstatuje se ve studii expertů z Ústavu evoluční antropologie Maxe Plancka v Lipsku. „Výzkum naznačuje, že mezi indickou populací a Austrálií došlo během holocénu, asi před 4230 lety, k významnému toku genů,“ dodává studie.

Podle autorů studie indičtí přistěhovalci zřejmě v Austrálii zavedli pokročilé zemědělské technologie a výrobu vyspělejších nástrojů. „V tuto dobu dochází k náhlé změně ve zpracovávání rostlin a technologiích používaných k výrobě kamenných nástrojů. Poprvé se objevují drobné štípané kamenné nástroje - mikrolity,“ konstatovala vedoucí studie Irina Pugačovová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!