Basketbal můžou hrát i menší děti | E15.cz

Basketbal můžou hrát i menší děti

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedmička pokračuje šestým dílem v seriálu sport pro děti. Nyní představí basketbal.

Mnoho lidí považuje basketbal za sport pro vysoké. Basketbalový oddíl BK Frýdek-Místek však dává příležitost komukoli, kdo si chce tento sport vyzkoušet. Nejmladší družstva tvoří přípravky, ve kterých působí devítileté a desítileté děti.
„Možná existují nějaká lékařská kritéria. My ale na ně nebereme zřetel. Zpočátku vůbec neřešíme to, jestli je dotyčný malý nebo velký, případně tlustý či štíhlý. Důležité je, že dítě začne sportovat,“ uvádí jeden z trenérů mládeže BK Frýdek-Místek Ivo Částek.
Ideální je začít s basketbalem zhruba v devíti letech. „To už mají děti nějakou motoriku. Vhodné je, když už umí kotoul a trochu běhat. Pokud ne, snažíme se je tomu naučit na trénincích soutěživou formou různých dovednostních her,“ přibližuje další trenér Jiří Karásek (na fotce s Júlií Kasanovou).
Děti začínají s basketbalem formou kroužků na základních školách. „Spolupracujeme se sedmou základní školou v Místku a první základní školou ve Frýdku. Děti trénují dvakrát týdně po hodině a půl. Vždycky tak, aby basketbal nekolidoval s výukou,“ vysvětluje Částek.
Děti, které začne košíková bavit více, přeřazují trenéři do basketbalového oddílu. „Tyto děti už trénují třikrát týdně a navíc hrají mistrovské soutěže se stejně starými vrstevníky,“ přibližuje Karásek.
V nejmladších přípravkách trénují chlapci společně s děvčaty. Soutěžní zápasy však hraje každé družstvo zvlášť. „Dětí je málo, takže spolu trénují třeba i dva ročníky dohromady nebo kluci s holkami. Dívčích celků máme více, ale chlapecké budujeme od začátku. Zatím máme jen přípravku,“ konstatuje Částek. Rodiče si tento sport i vzájemnou spolupráci trenérů s dětmi pochvalují. „Dcera hraje basketbal už tři roky. Vždycky jsem chtěl, ať se věnuje nějakému kolektivnímu sportu. Ten totiž děti vede k odpovědnosti za celek. Obdivuhodná je práce trenérů, kteří se malým basketbalistům a basketbalistkám věnují ve svém volném čase,“ říká jeden z rodičů Libor Ryška.
Basketbal doporučují dětem i lékaři s tím, že je třeba dodržovat určitá pravidla. „Před i po tréninku nesmí děti zapomínat na protažení všech svalů. Jinak se stává, že je mívají zkrácené. Vhodná je také regenerace formou plavání,“ zakončuje lékařka Romana Chrostková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video