Belgičtí výrobci luxusní čokolády boří tradice | E15.cz

Belgičtí výrobci luxusní čokolády boří tradice

Belgičtí výrobci luxusní čokolády boří tradice, ilustrační foto
Belgičtí výrobci luxusní čokolády boří tradice, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chuao, Baracoa, Hacienda Rio Peripa: tak jako značková vína existuje i Romanée Conti ve světě čokolády. V Belgii se hrstka výrobců čokolády, kteří pečlivě dohlížejí na celý proces produkce počínaje výběrem kakaových bobů, stala pravými mistry v tomto oboru.

Představte si tisíce kakaových bobů sušících se na slunci v Latinské Americe na plantáži ve Venezuele. Odsud podle expertů pochází nejlepší čokoláda na světě.

Benoit Nihant hovoří - jako someliér o vinici zalité paprsky zapadajícího slunce - s úctou o těchto bobech, které přicházejí v jutových pytlích do jeho dílny v Awansu, městečku na předměstí Lutychu na jihu Belgie.

Představte si tisíce kakaových bobů sušících se na slunci v Latinské Americe na plantáži ve Venezuele. Odsud podle expertů pochází nejlepší čokoláda na světě.Autor: Profimedia.cz

Benoit Nihant patří spolu s Pierrem Marcolinim k oné malé skupině výrobců čokolády, kteří ovládají od začátku do konce umění čokolády, od pražení bobů po nejrafinovanější konečné kreace.

„Trvalo nám tři čtyři roky, než jsme se všechno opravdu naučili,“ uvádí Benoit Nihant. Původně inženýr pracující v metalurgii si krátce před svým třicátým rokem uvědomil, že nedělá to, co by ho opravdu uspokojovalo. „Chtěl jsem něco vytvářet a mít z toho radost,“ svěřuje se.

Benoit Nihant patří spolu s Pierrem Marcolinim k oné malé skupině výrobců čokolády, kteří ovládají od začátku do konce umění čokolády, od pražení bobů po nejrafinovanější konečné kreace.Autor: Profimedia.cz

„Dobrá čokoláda se vyrábí s láskou, z kakaových bobů pocházejících z malého území, které byly pečlivě vybrány, nikoli smíchány se sklizní ze sousední plantáže. Je to čokoláda, kdy si je plantážník vědom přání výrobce a dodržuje pečlivě etapy fermentace a sušení,“ vysvětluje Benoit Nihant ve svém obchodě umístěném v přední části jeho dílny.

Zvolil si devět plantáží ve Venezuele, v Ekvádoru, na Kubě, na Madagaskaru či na Bali. Brzy bude pěstovat vlastní kakaovníky v Peru, kde již zakoupil pozemky. Každoročně dováží zhruba 25 tun kakaových bobů do země, která je svou čokoládou světově proslulá: loni se jí v Belgii vyrobilo na 650.000 tun.

Tak jako značková vína existuje i Romanée Conti ve světě čokoládyAutor: Profimedia.cz

Benoit Nihant investuje do vysoké kvality: své kakaové boby kupuje za šest až 12 eur za kilogram (162 až 324 Kč). Většina výrobců čokolády se na rozdíl od něho zásobuje u nadnárodních společností, které míchají dohromady kakaové boby z různých plantáží, aby měl výsledný výrobek více jednotnou chuť.

Potěšení z čokolády Benoita Nihanta ale něco stojí: počítejte s 4,20 až 7,20 eura (113 až 195 Kč) za padesátigramovou tabulku.

Tak jako značková vína existuje i Romanée Conti ve světě čokoládyAutor: Profimedia.cz

Za velkým sklem, před zraky zvědavých zákazníků, je vidět dva obrovské stroje. Jeden je na pražení kakaových bobů a pochází z 50. let minulého století. Druhý se používá k sušení. Byl vyroben v 19. století a sloužil jako dekorace v hale jedné továrny v Řecku.

Benoit Nihant připravuje sedmdesátiprocentní černou čokoládu výrazné, nikoli však hořké chuti. Jeho nejlepší výrobek k letošním Vánocům je ukázkou jeho umění: tvoří jej soustava pěti hvězdiček, z nichž každá představuje to nejlepší z určité plantáže. Prostřední hvězdička je naplněna jako belgická pralinka jemně solenými pekanovými oříšky.

Benoit Nihant patří spolu s Pierrem Marcolinim k oné malé skupině výrobců čokolády, kteří ovládají od začátku do konce umění čokolády, od pražení bobů po nejrafinovanější konečné kreace.Autor: Profimedia.cz

Benoit Nihant začínal v garáži svého tchána a za necelých deset let je jeho dílna třikrát větší. Jeho malý podnik má dnes čtyři prodejny v Belgii, své produkty prodává na internetu a v několika obchodech v Japonsku. Nihant jedná o otevření prodejny v Číně a ve Spojených státech a o spolupráci s britským luxusním obchodním domem Harrods v Londýně.

„Jsme generace, která otřásla tradicemi a starými výrobními postupy. Svým způsobem přispíváme k belgickým tradicím,“ konstatuje Benoit Nihant.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video