Billy Bob Thornton vyniká schopností před kamerou "jen být"

Billy Bob Thornton

Billy Bob Thornton Zdroj: Profimedia.cz

Patří k nejpřesvědčivějším a nejzajímavějším hollywoodským hercům, má vlastní bluesovou kapelu a manželství není zrovna jeho nejsilnější stránkou - v současnosti je ženatý již pošesté. Americký herec, režisér, producent a hudebník Billy Bob Thornton, který dnes 4. srpna oslaví šedesátiny, vyniká schopností před filmovou kamerou "jen být".

„Herectví je hra, je to jako jít s dětmi na hřiště a tam se do sytosti vyřádit. Je fakt, že to k životu potřebuju,“ říká Thornton, ale také dodává, že psaní scénářů uspokojuje tu část jeho osobnosti, která touží po tom, sedět za stolem a snít. Takto si „vyseděl“ i svého nejslavnějšího hrdinu - retardovaného vraha v dramatu Sling Blade (Smrtící bumerang) z roku 1996. Film znamenal zlom v Thorntonově kariéře, nejenže v něm hrál, ale napsal i scénář a režíroval ho. Ze dvou nominací na Oscara jednu proměnil.

Billy Bob Thornton ve snímku Sling Blade (Smrtící bumerang) z roku 1996Billy Bob Thornton ve snímku Sling Blade (Smrtící bumerang) z roku 1996 | Profimedia.cz

Nabídky se poté začaly hrnout. Thorntonovo neokázalé herectví a schopnost v záběru „jen být“, vyniklo ve filmech U-Turn (1997), Armageddon (1998), Banditi (2001), Ples příšer (2001), Nesnesitelná krutost (2003) nebo Láska nebeská (2003). Pozornost vzbudil i v drsné vánoční komedii spíše pro dospělé nazvané Santa je úchyl! (2003) Snímek, v němž Thornton v červeném oblečku straší děti, zhusta kouří, pije, kleje, krade a je na ženský, zcela demytizuje nejkrásnější svátek v roce. Herec sám přiznal, že se Santou má či měl leccos společného.

V roce 2007 založil bluesovou kapelu The Boxmasters, ve které zpívá a hraje na bubny a s níž dosud vydal čtyři alba.V roce 2007 založil bluesovou kapelu The Boxmasters, ve které zpívá a hraje na bubny a s níž dosud vydal čtyři alba. | Profimedia.cz

Bez zmínky nesmí zůstat také Thorntonova spolupráce s Ethanem a Joelem Coenovými. V černé komedii s detektivními prvky Muž, který nebyl (2001) ztělesnil bezvýznamného holiče, jež naletí podvodníkovi a při následných intrikách skončí sám na elektrickém křesle. „Coenové byli pro mne dostatečnou zárukou kvality,“ říká Thornton k tomu, že scénář předem ani nečetl. Aby byl v roli přesvědčivý, práci s nůžkami si osobně vyzkoušel. Zaujal i jako tajemný cizinec v kriminální minisérii bratrů Coenových Fargo (2014).

Billy Bob Thornton ve snímku Muž, který nebyl z roku 2001Billy Bob Thornton ve snímku Muž, který nebyl z roku 2001 | Profimedia.cz

Jeho pozici na výsluní posílilo i manželství s atraktivní Angelinou Jolieovou. Bouřlivý vztah provázený nejrůznějšími excesy, nošením ampulek s krví toho druhého, ztroskotal po čtyřech letech. Na Angelinu však nezanevřel a tvrdí o ní, že se u ní snoubí krásný vzhled a sex-appeal.

Billy Bob Thornton z bývalou manželkou Angelinou JolieBilly Bob Thornton z bývalou manželkou Angelinou Jolie | Profimedia.cz

Billy Bob Thornton se narodil v Hot Springs v americkém Arkansasu, v dětství byl prý nejtlustším dítětem v okolí a neměl moc přátel. Otec z něj chtěl mít atleta a matka měla zase pochopení pro jeho umělecké ambice. V mládí začínal jako hudebník. Na začátku 80. let se usadil v Los Angeles s odhodláním prosadit se jako herec a scenárista. Po několika doslova hubených letech, notné dávce víry a neúnavného obíhání studií se to Thorntonovi podařilo. Od „béčkových“ hororů se propracoval až k hvězdě na hollywoodském Chodníku slávy číslo 2265.

Hvězda Billy Bob Thorntona na hollywoodském Chodníku slávyHvězda Billy Bob Thorntona na hollywoodském Chodníku slávy | Profimedia.cz

Přeborníkem je Thornton také v počtu uzavřených sňatků. Letos v únoru vyšlo najevo, že je herec již pošesté ženatý. Svatbu s dlouholetou přítelkyní Connie Anglandovou dokázal utajit několik měsíců. Thornton má celkem čtyři děti - ze vztahu s Melissou Lee Gatlinovou má dceru Amandu, s Pietrou Dawn Cherniakovou pak syny Williama a Harryho, s Jolieovou adoptoval kambodžského sirotka Maddoxe. Matkou nejmladšího Thorntonova potomka, dcery Belly, je pak jeho současná manželka Anglandová.

Se současnou manželkou Connie AnglandovouSe současnou manželkou Connie Anglandovou | Profimedia.cz

V roce 2007 založil bluesovou kapelu The Boxmasters, ve které zpívá a hraje na bubny a s níž dosud vydal čtyři alba. Stejný počet alb předtím Thornton nahrál jako sólový hudebník.