Botičkový rituál uťali fanoušci | E15.cz

Botičkový rituál uťali fanoušci

Kubelka Aleš

Redaktor týdeníku Sedmička absolvoval s kolínskými strážníky „hon“ na nepozorné řidiče.

To číslo svojí výškou překvapí. Pokutování přestupků proti pravidlům parkování v Kolíně zabere městským policistům až devadesát procent pracovní doby. A hned první problém při mojí „příslužbě“ to potvrzuje: autu na náměstí chybí za sklem parkovací lístek. Jeden z dvojice strážníků sahá pro postrach všech řidičů – železnou „botičku“. Následuje montáž; pro laika složitá operace, pro muže v uniformě otázka rutiny.
„Spolu se zábranou, která znemožní řidiči odjet, musíme na okno auta nalepit cedulku s kontakty na městskou policii,“ říká mladší z dvojice strážníků a jak řekne, udělá. Během všedního dne nasadí patnáct až dvacet „botiček“, o víkendu je to míň. Výše sankce záleží na závažnosti přestupku. „Jde o rozhodnutí strážníka, záleží i na recidivě řidiče. Nejčastěji udělujeme blokovou pokutu pět set korun. Maximum jsou dva tisíce,“ říká policista, který odmítá zveřejnit své jméno a prozradí jen svoje služební číslo.

Drahý odtah pro nechápavé

„Odsud nám často volají majitelé domů, když někdo zaparkuje před jejich vjezdem,“ hlásí strážník, když projíždíme Husovým náměstím. Odtah auta plus další administrativní poplatky přijdou nepozorného řidiče až na pět tisíc korun.
V ulici u nádraží „načapáme“ dalšího hříšníka. Jeho tmavý ford stojí na zákazu zastavení. Znovu následuje „botičkový“ rituál.
A už míříme na nejcitlivější parkovací část Kolína – sídliště. „V sedmdesátých letech, kdy jej stavěli, vznikla parkovací studie, jež počítala s jedním autem na dvě rodiny. Dnes má každá rodina minimálně jedno, ale spíš i víc aut,“ říká strážník a očima měří mozaiku aut před paneláky. „V téhle ulici vznikají i šílené dvojřady. To nám pak lidé ráno volají, že nemohou vyjet,“ říká muž v uniformě.
Hlas z vysílačky v policejním autě vyzývá dočasné „kolegy“ k ukončení výjezdu. Na nádraží v Kolíně se totiž blíží horkokrevní příznivci fotbalistů Baníku Ostrava a je potřeba jejich asistence.
„Aspoň si na chvíli oddechneme od botiček,“ směje se jeden z nich a zapaluje si cigaretu na uklidnění.

Autor: Kubelka Aleš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.