Brazílie: z 12 stadionů pro mistrovství světa jsou hotové jen dva | e15.cz

Brazílie: z 12 stadionů pro mistrovství světa jsou hotové jen dva

Arena do Itaquera v Sao Paulu na snímku z prosince 2012
Arena do Itaquera v Sao Paulu na snímku z prosince 2012
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: copagov

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za rok touto dobou by měla Brazílie hostit fotbalové mistrovství světa, o dva roky později budou následovat olympijské hry. Přípravy na sportovní svátky ale neběží ani zdaleka hladce. Nabízí se nelichotivá paralela s Eurem 2012 v Polsku a na Ukrajině.

Když se v únoru ve městě Belo Horizonte otevřel teprve druhý stadion pro mistrovství světa ze 12, zavládl namísto povznesené nálady chaos. Před utkáním místních klubů Cruzeiro a Atlético Mineiro zkolaboval prodej lístků. Vzápětí se ukázalo, že příjezdové cesty k parkovištím jsou příliš úzké a osvětlení na toaletách chybělo úplně. „Měli jsme vážné problémy,“ připustil Tiargo Lacerda, šéf místního výboru pro mistrovství světa. Týden před slavnostním otevřením přitom ujišťoval, že stavba je do posledního detailu dokončená.

.

Podle německého deníku Handelsblatt započaly problémy už během výběru stadionů, na nichž se bude mistrovství konat. Často prý zájmy místních politiků převládly nad racionálními argumenty a pro pořádání události byly vybrány zcela nevyhovující budovy. Dokazuje to i osoba Tiarga Lacerda, který je synem starosty Belo Horizonte. Ten tvrdí, že potomka do čela prestižního projektu vybral kvůli jeho odborné kvalifikaci.

Místní nevládní organizace Ethos, která se zasazuje za transparentní financování mistrovství, vyhodnotila deset z dvanácti stadionů jako zcela nevyhovující. Pochybnosti o připravovaných projektech dali jasně najevo i soukromí investoři. Původně vládě přislíbili zaplatit až 90 procent investic, nyní se poměr více než obrátil. Ze státních peněz se uhradí 95 procent nákladů.

Stadión Estádio Nacional de Brasília v hlavním městě BrazílieAutor: CC BY 2.0: copagov
Stadión Estádio Nacional de Brasília v hlavním městě Brazílie

Velkým problémem je také nedostatek financí na posílení infrastruktury. Brazílie plánuje čtyři prezentace pro investory z celého světa, na nichž je chce přesvědčit, aby vložili peníze do rozšíření letišť, silnic, železnic a energetické sítě. Podle Normana Andersona z konzultační společnosti CG/LA Infrastructure chce touto cestou každoročně získat 100 miliard dolarů během příštích pěti let.

CG/LA Infrastructure na nedostatky brazilské infrastruktury upozorňovala už předem. „Pokud se podíváte na stav našich letišť, dálnic a hromadné dopravy, bude vám jasné, že tento systém prostě nemůže užívat více lidí než nyní,“ řekl už v roce 2011 serveru CNBC šéf brazilské pobočky institutu Anand Hemnani. Nyní je optimističtější, z vládních míst je podle něj „cítit smysl pro dlouhodobé plánování“.

Připravenost Brazílie už v červnu otestuje Konfederační pohár FIFA, který se bude konat v červnu na některých stadionech pro mistrovství světa.

Arena Fonte Nova ve městě SalvadorAutor: CC BY-SA 2.0: turismobahia
Arena Fonte Nova ve městě Salvador

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery