Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem | e15.cz

Cenzura na Kubě: operátor blokuje SMS zprávy se „špatným“ obsahem

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V posledních měsících se zprávy z Kuby nesly spíše v optimistickém duchu. Vláda prezidenta Raúla Castra údajně směřuje k uvolňování přísného komunistického režimu, na ostrově přistávají letadla a lodě plné turistů, státy po celém světě plánují otevírání svých zastupitelství. Značně v rozporu je pak s danými událostmi zpráva, se kterou přišel kubánský blog 14ymedio.com. Podle něj mobilní operátor Cubacel na popud vlády úmyslně cenzuruje SMS zprávy.

A není překvapením, že Cubacel, který má na své podnikání v zemi monopol, cenzuruje především zprávy obsahující protivládní fráze a hesla. Podle blogu 14ymedio.com se tak k adresátům nedostanou sdělení, ve kterých se vyskytují například hesla „hladomor“, „lidská práva“ nebo „demokracie“. Zároveň operátor filtruje SMS, v nichž odesílatel zmíní například jméno Josého Daniela Ferrera Garcii, známého kubánského disidenta, nebo název opoziční skupiny Somos Mas.

Agentura Reuters, která se celým problémem také zabývala, zjistila, že se cenzura týká minimálně 30 španělských slov. Po odeslání zprávy s některou inkriminovanou frází sice telefon uživateli napíše, že došlo k jejímu odeslání, k příjemci už však nikdy nedoputuje. Rozsah „zakázaných“ slov však může být podle místních disidentů ještě mnohem delší.

Zákazníci státního operátora však mají proti jeho chování jen minimální obranu. Ve svých podmínkách použítí totiž operátor píše, že si vyhrazuje právo blokovat jakoukoliv konverzaci, která nabádá k trestné činnosti. Což podle autoritářské vlády může být právě i vyměňování SMS zpráv o opozičních politicích.

„Nejdříve jsme si mysleli, že mizející zprávy jsou neúmyslnou chybou operátora, později jsme však v problému zpozorovali určitý vzorec. Zároveň jsme zjistili, že ne pouze my, ale všichni zákazníci Cubacelu jsou pod vládní kontrolou. To jen dokazuje, jak je současné stranické vedení paranoidní a vyděšené,“ řekl pro Reuters Eliecer Avila, člen opoziční skupiny Somos Mas. Situaci v zemi by mohl změnit příchod zahraničních mobilních operátorů, svůj byznys již v zemi otevřely společnosti Verizon a T-Mobile.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video