Češi si z mistrovství světa odvážejí bronz

Petr Tenkrát, Michael Frolík a David Krejčí (zvela doprava) zpívají hymnu

Petr Tenkrát, Michael Frolík a David Krejčí (zvela doprava) zpívají hymnu Zdroj: ctk

Petr Průcha se raduje z gólu
Čeští hráči slaví vítězství nad Finy
Ondřej Němec se raduje ze zisku bronzové medaile
V Praze triumf slaví tisíce fanoušků
V Praze triumf slaví tisíce fanoušků
5
Fotogalerie
Čeští hokejisté porazili finský tým 3:2 a podruhé za sebou si tak z mistrovství světa odvážejí bronzové medajle. Domácí mužstvo sice v závěru utkání mělo díky dvěma po sobě následujícím přesilovkám šance na vyrovnání, Češi ale nakonec těsné jednobrankové vedení uhájili.

Český tým se v souboji „zklamaných“ představil v notně pozměněné sestavě, bez zraněných útočníků Michálka a Erata. Složení formací ale upravili i Finové.

Do první šance zápasu se dostal ve 2. minutě Kapanen, ale neuspěl stejně jako Frolík na druhé straně. Po příležitostech Niskanena a Plekance bylo jasné, že duel bude od úvodu vedený ofenzivně. Finové nedokázali využít první přesilovou, když Immonen trefil jen tyč Štěpánkovy branky.

Lepší produktivitu v početní výhodě předvedl český tým. Krajíčkovu střelu od modré usměrnil za Vehanenova záda Průcha, který dal premiérovou branku na turnaji.

V 17. minutě vyrovnal Pyörälä, jenž obešel Krajíčka a trefil se mezi Štěpánkovy betony. Češi bleskově odpověděli. O 29 sekund později překonal finského brankáře se štěstím Novotný a 53 sekund před koncem první třetiny sehráli vzorové přečíslení tři na dva, po kterém střílel Krejčí do prázdné branky.

Finové vědomi si dvougólového manka byli poté mírně aktivnější, ale vysoké tempo z první třetiny opadlo. Snížit mohl ve 28. minutě Koivu, v dobré pozici však dobře postaveného a jistě chytajícího Štěpánka nepřekonal.

Potyčku Tomáše Plekance a Fina Mikka Koivua museli uklidňovat rozhodčíPotyčku Tomáše Plekance a Fina Mikka Koivua museli uklidňovat rozhodčí|ctk/apPotyčku Tomáše Plekance a Fina Mikka Koivua museli uklidňovat rozhodčí

Češi se do útoku příliš nehrnuli, ale ve 32. minutě zahrozili po přečíslení dva na jednoho. Krejčí tentokrát nezakončil tak jako ve 20. minutě. Na druhé straně dopadl podobně i Pihlström a na začátku třetí části Kapanen, Hietanen nebo později Kontiola s Pihlströmem.

Nakonec byl Hadamczikův výběr přece jen za pasivitu potrestaný, i když v oslabení. Nakládalova vyloučení využil Jokinen a v 50. minutě snížil na 2:3. Následně si Finové vytvořili velký tlak, i díky dalším dvěma českým vyloučením, vyrovnat se jim ale nepodařilo ani v závěrečné power play.