Češi začínají vyvíjet aplikace pro chytré hodinky | E15.cz

Češi začínají vyvíjet aplikace pro chytré hodinky

Android Wear
Android Wear
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

Jan Sedlák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chytré hodinky jsou oblast, o které se už nějakou dobu hodně mluví a píše, prozatím ale není vůbec jasné, zda se z celého toho poprasku skutečně něco zrodí. Mnoho tradičních velkých technologických firem i mladých startupů věří, že ano. Nikdo už si znovu nechce nechat ujít „další velkou věc“. Hodinky už začínají zajímat také vývojáře aplikací, dokonce i v Česku.

Platforem kolem chytrých hodinek se začíná objevovat více, prozatím největší rozruch ale budí nedávno představený Android Wear. To je v podstatě rozšíření běžného Androidu z chytrých telefonů také na menší displeje zavěšené na rukou.

„Lidí, kteří u nás už aktivně pro Android Wear něco dělají, jsou nízké desítky,“ počítá Filip Hráček, který má v českém Googlu na starost komunikaci s vývojáři. S tím v podstatě souhlasí také David Vávra z Avast Mobile, což byla ještě do nedávné akvizice společnost Inmite. „Wear se začalo věnovat kolem 20 vývojářů, kteří byli na letošní konferenci Google I/O, a přidávají se další. Jsou to desítky lidí celkem,“ popisuje.

Zájem poroste

Lze očekávat, že počet Wear vývojářů poměrně rychle poroste. Google aktuálně v Česku tuto platformu oficiálně nepodporuje, během několika měsíců by ale měla nastat větší expanze po celém světě. „Snažím se,“ usmívá se Filip Hráček k tématu vývojářské podpory pro Wear na zdejším trhu.

Začít s vývojem aplikací pro hodinky s Androidem co nejdříve totiž může v budoucnu představovat konkurenční výhodu. Aplikací je málo a teoreticky tak lze poměrně lehce prorazit. Například David Vávra po večerech během dvou týdnů vytvořil aplikaci nazvanou WearSquare, díky níž je možné se skrze hodinky přihlašovat (čekovat) na různých místech skrze geolokační sociální síť Foursquare. Vávrova aplikace se během několika hodin dostala na populární web Android Police a za první den registruje několik stovek stažení.

Android WearAutor: Jan Sedlak

„Větší zájem vývojářů o Android Wear zřejmě nastane v době, kdy na tuzemský trh oficiálně dorazí více modelů hodinek s tímto systémem. Aktuálně si je vozíme a objednáváme například z Německa a Velké Británie,“ popisuje Vávra. Modelů hodinek s Wear ostatně není mnoho ani na světovém trhu – k dispozici jsou v podstatě pouze modely LG G Watch a Samsung Galaxy Gear Live a brzy by měla přijít také zakulacená Motorola 360.

David Vávra tento víkend uspořádal v pražském technologickém centru TechSquare hackathon zaměřený právě na systém pro chytré „hodinkový“ systém Googlu, kde chtěl zájemcům ukázat to, jak pro Wear aplikace vytvářet a k čemu jsou vlastně vůbec vhodné.

Prodloužená ruka Androidu

Google totiž v případě Android Wear zvolil trochu jiný princip, než jaký volí ostatní výrobci podobných technologií. Ti se často pomocí hodinek snaží duplikovat chytrý telefon. Na malém displeji tak naleznete ikony aplikací, jež je pak možné spouštět. Také na Android Wear je možné vytvořit třeba samostatnou hru, ale její užitečnost je podobná tlačítku s vodotryskem. Je to efektní, ale k ničemu.

Google naopak hodinky chápe jako jakousi prodlouženou ruku běžného smartphonu. Náramek na ruce má v prvé řadě podávat užitečné informace jako upozornění na příchozí zprávy, výpis zajímavých zpráv, upozornění na dopravní omezení, informace o hromadné dopravě a tak dále. Na hodinky se uživatel rychle podívá a případně pouze něco rychle potvrdí, není to chytrý telefon, do kterého by se koukalo delší dobu.

„Na Android Wear lze v nejzákladnější formě nahlížet jako na takovou externí notifikační lištu Androidu,“ souhlasí Filip Hráček. „I díky tomu budou dříve nebo později pro Wear dělat v podstatě všichni Android vývojáři,“ doplňuje. „Těch, co budou dělat něco vyloženě pro samostatný Wear, bude minimum.“

Android Wear je v základu notifikační lišta pro běžný Android a lze tak očekávat, že Wear brzy budou používat všichni vývojáři. V základu není těžké do něj proniknout.Autor: Jan Sedlak

Android Wear tak vyžaduje odlišný přístup k navrhování designu a fungování celých aplikací. Na malém displeji by toho mělo být co nejméně a jen skutečně důležitá sdělení s velkými tlačítky. Google pro tyto účely v rámci Wear vytvořil systém „kartiček“, mezi nimiž je možné jednoduchým gestem přepínat. „Na hodinkách je třeba lidem nabízet informace a minimum interakcí a ne žádné spouštění aplikací jako na telefonu. Zbytečné jsou také duplikace funkcí,“ popisuje Vávra.

V bance už v tom vidí budoucnost

Vývojáři, kteří umí vyvíjet pro Android, si na Wear zvyknou poměrně rychle. Ovšem to, jak rychle se jejich případné výtvory dostanou k lidem, a zda vůbec, bude záležet na tom, jak lidé celý koncept chytrých hodinek přijmou. Je evidentní, že například zrovna Google dává této oblasti přednost před minimálně prozatím slepým bodem v podobě brýlí Glass, ani tak ani není budoucí penetrace jasná.

Bývalí Inmite už ale teď plánují první integraci možností Wear do svých populárních aplikací. Na hodinkách například bude možné pracovat s rozšířením aplikace SMS Jízdenka. „Pro firmy budou hodinky ze začátku zajímavé zejména z hlediska propagace, podobně, jako to bylo u některých našich klientů v případě Google Glass,“ naznačuje Vávra.

V České spořitelně vidí chytré hodinky a na ně napojené bankovní služby jako budoucnost jejich oboru.

Některé velké společnosti ale o chytrých hodinkách rozhodně přemýšlí ve velkém. Na pražském hackathonu například soutěžili také zástupci České spořitelny, kteří představili velice poutavou vizi. „Podle nás je tohle budoucnost bank,“ říkají. Mluví o konceptu, kdy s hodinkami přijdete do obchodu, ty se například spojí s iBeacony, umožní zavolat obsluhu, zaplatit pouze skrze hodinky a bez platební karty.

Systém by mohl být ještě sofistikovanější. Do hodinek zadáte cenu zboží, které byste rádi. Analytický bankovní systém na pozadí zjistí, zda na účtu máte dostatek peněz, případně zda jste schopní toto zboží financovat jinak. Po odsouhlasení se pak automaticky převedou prostředky ze spoření, zřídí se půjčka a mnoho dalšího.

Takže Google už míček do hry hodil, nyní se čeká i na další. A zejména uživatele. „Já už jsem si na to zvykl a celé mi to přijde velice pohodlné. U hodinek asi žádný wow efekt nenastane, užitečné ale s dobrými funkcemi jsou,“ zakončuje Vávra.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video