Česko se podílí na stavbě největšího dalekohledu na světě | E15.cz

Česko se podílí na stavbě největšího dalekohledu na světě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská jižní observatoř (ESO), jíž je Česká republika členem, buduje největší dalekohled na světě. Zařízení E-ELT s průměrem 39,3 metru zahájí svůj provoz v příštím desetiletí. Bude umístěn v oblasti Cerro Armazones v severní části Chile, nedaleko od současné observatoře ESO Paranal, uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

V roce 50. výročí založení ESO zavlála na observatoři v chilském La Silla česká vlajka jako oznámení o chystaném začátku pozorování českými astronomy z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, a to dánským dalekohledem o průměru 1,54 metru. Na základě smlouvy ústavu, Kodaňské univerzity a ESO o budoucím využití pro českou astronomii tento dalekohled po uskutečněném výběrovém řízení zmodernizovala česká firma ProjectSoft HK a.s. z Hradce Králové, která patří ke světové špičce v oboru robotizace dalekohledů.

Dalekohled je již připraven pro první zkušební pozorování a čeští vědci se zaměří zejména na studium meziplanetární hmoty v rámci projektu NEOSource. Svůj prostor však dostanou také stelární astronomové, zabývající se studiem proměnných hvězd například v nejbližších galaxiích - Magellanových oblacích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video