Český aukční rekord. Kubištův Staropražský motiv se vydražil za více než sto milionů

Výstava Bohumila Kubišty.

Výstava Bohumila Kubišty. Zdroj: ČTK

Česko má nový aukční rekord. Je jím Kubištův Staropražský motiv.
2
Fotogalerie

Obraz jednoho ze zakladatelů české moderní malby Bohumila Kubišty s názvem Staropražský motiv z roku 1911 se na nedělní aukci v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky.

Obraz Divertimento II Františka Kupky se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu. Poprvé se v neděli při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala hodnota sto milionů korun. Bez přirážky konečnou cenu licitátor odklepl na hodnotě 103 miliony a sálem zazněl potlesk.

Vyvolávací cena Kubištova obrazu byla 25 milionů. I kdyby se prodal za ni, byl by to autorský rekord. Nejdražším Kubištovým dílem prodaným v tuzemské aukci dosud bylo dílo nazvané Zátiší vydražené v roce 2013 za 18,49 milionu korun včetně přirážky.

Dnešní obraz do aukce vstoupil s cenou 38 milionů korun, kam vzrostla v internetovém přihazování. Na sále cena vystoupala o více než šedesát milionů, v závěru licitovali dva až tři zájemci. Se stejnou vyvolávací cenou v neděli aukce nabídla obraz malířky Toyen s názvem Samotáři z roku 1934, prodal se za 54 milionu korun včetně přirážky.

Rok 1911, kdy Kubišta Staropražský motiv namaloval, je všeobecně vnímán jako období zásadního zlomu v tvorbě tohoto umělce a nese se ve znamení přehodnocení jeho pařížské zkušenosti. Ta vedla mimo jiné k formulaci vlastní estetiky kubismu založené na myšlenkovém ponoru do vnitřního života reality. Duchovno a ideové podloží tvorby Kubišta vnímal jako neodlučitelné od samotného procesu malby, což také velice zdůrazňoval ve svých písemných projevech publikovaných ve významných uměleckých měsíčnících té doby.

Kubištovy obrazy patří k nejvíce ceněným od českých malířů počátku minulého století. Spolu s Emilem Fillou, Otakarem Kubínem a dalšími byl Kubišta členem skupiny Osma, která se hlásila hlavně k expresionismu a fauvismu. Kubišta byl též grafikem a výtvarným kritikem.