Čína: iPhone ohrožuje národní bezpečnost | E15.cz

Čína: iPhone ohrožuje národní bezpečnost

Všechny barevné varianty telefonů iPhone 5S a iPhone 5C
Všechny barevné varianty telefonů iPhone 5S a iPhone 5C
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobilní telefony iPhone představují hrozbu pro národní bezpečnost, uvedla čínská státní televize CCTV. Je to kvůli funkci těchto chytrých telefonů, která umožňuje sledovat a zaznamenávat polohu uživatele v určitém čase. Výrobce iPhonu Apple obvinění odmítá.

„Jsou to mimořádně citlivá data,“ řekl v rozhovoru pro televizi výzkumný pracovník. Pokud by někdo získal k těmto datům přístup, může podle něj zjistit ekonomickou situaci země a „dokonce státní tajemství“.

Apple v prohlášení zaslaném agentuře Reuters uvedl, že se zavázal chránit soukromí svých uživatelů a že při využití funkce lokace se nepřenášejí žádné jedinečné informace související s uživatelem nebo přístrojem.

„Oceňujeme snahu CCTV pomoci vzdělávat zákazníky o tématu, o kterém si myslíme, že je velmi důležité. Chceme ujistit všechny naše zákazníky v Číně, že máme jasno v tom, co děláme a neděláme pokud jde o soukromí a jejich osobní údaje,“ uvádí se v prohlášení. „Apple nesleduje polohu uživatelů - Apple to nikdy nedělal a nemá v plánu to dělat,“ dodala firma.

Kritika Pekingu se nesnáší jen na Apple

Apple se často dostává pod palbu kritiky státních médií v Číně, která již také obvinila firmu, že poskytuje uživatelská data americkým zpravodajským agenturám a vyzvala k „přísnému potrestání“. Firmu rovněž média obvinila ze špatných služeb zákazníkům.

Americký výrobce spolupráci s jakoukoli vládní agenturou z jakékoliv země odmítá, nikdy prý žádné vládní agentuře ani nepovolil přístup ke svým serverům.

Apple však není jedinou americkou firmou, na kterou se snesl mediální hněv v Číně. Služby Googlu byly na více než měsíc přerušeny a státní úřad pro zadávání veřejných zakázek zakázal ve vládních počítačích používat operační systém Windows 8 od Microsoftu. Na překážky v Číně narazili i výrobci hardwaru jako Cisco Systems či IBM.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.