Číňan chystá nejdražší čaj na světě, aroma mu dodá pandí trus | E15.cz

Číňan chystá nejdražší čaj na světě, aroma mu dodá pandí trus

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejdražší čaj na světě, jehož chuť a vůni obohatí pandí trus, se chystá uvést na trh jednačtyřicetiletý Číňan An Jan-ši. Ten už si nechal výrobu čaje hnojeného pandími výkaly patentovat a za tímto účelem shromáždil na pět tun exkrementů. S cenou v přepočtu 1,5 milionu korun za kilogram čajových lístků se chce výrobce dostat do Guinnessovy knihy rekordů.

Podle serveru Chinanews je stávající nejdražší čaj na světě desetkrát levnější než připravovaná novinka. An chce ročně prodávat jen 500 gramů svého originálního čaje, který rozdělí do deseti porcí. K ochutnání by měl být příští rok na jaře.

Bývalý vysokoškolský učitel An je přesvědčen, že pandí trus dodá čaji unikátní aroma a učiní z něj oblíbený mok znalců. „Pandy mají velmi primitivní trávicí systém a vstřebávají pouze 30 procent potravy, kterou snědí. To znamená, že jejich exkrementy jsou bohaté na vlákninu a živiny,“ vysvětlil An. „Když se jimi hnojený čaj spaří, má vyzrálou, ořechovou chuť a velmi osobité aroma,“ dodal.

An se kvůli novému projektu vzdal svého místa učitele kaligrafie na univerzitě a nyní si po náklaďácích odváží výkaly z chovného střediska pand velkých v Čcheng-tu, metropoli jihočínské provincii S'-čchuan. Rezervace vyprodukuje každoročně kolem 200 tun pandího trusu.

Nejdražší káva na světě kopi luwak se vyrábí z kávových bobů, které prošly trávicím ústrojím malých šelem cibetek. V Praze se její ceny pohybují mezi 400 a 600 korunami za šálek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video