Číňané srovnají se zemí stovky horských vršků, aby postavili město | E15.cz

Číňané srovnají se zemí stovky horských vršků, aby postavili město

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedm set horských vrcholků se chystají srovnat se zemí v Číně, aby byla umožněna výstavba nového města na severovýchodě země. To má vyrůst nedaleko města Lan-čou v provincii Kan-su.

Největší „projekt stěhování hor“ v čínské historii začal v říjnu a jedna z největších čínských developerských společností do něj vloží v přepočtu 43 miliard korun.

Lan-čou, metropole zemědělské provincie Kan-cu, která má už nyní 3,6 milionu obyvatel, je přelidněná. Stavitelé se rozhodli, že o 80 kilometrů dále postaví nové hlavní město, které zaujme plochu 130 hektarů, tedy více než dvojnásobek ve srovnání s rozlohou Prahy. Podle státního listu China Daily nové město pomůže místní ekonomice dosáhnout v roce 2030 hrubého domácího produktu odpovídajícího 844 miliardám korun. Projekt, který je dosud v plenkách, už stihl přilákat soukromé investice za 219 miliard korun

OBRAZEM: Město Lan-čou a jeho nástupce

Provincie Kan-cu je velmi sucháAutor: wikimedia.org

Takzvané Nové Lan-čou se stane pátou státní „ekonomickou zónou“, tedy oblastí, ve které úřady podporují zahraniční investice. Bude tak následovat Šanghaj Pudong či Tianjin Binhai, který je poloviční replikou Manhattanu.

Projekt ale už zpočátku naráží na kritiku. Odpůrci tvrdí, že již tak znečistěné okolí města další nárůst počtu obyvatel nezvládne. Regionální metropoli na břehu Žluté řeky přitom už loni Světová zdravotnická organizace označila za město z jevíce znečištěným ovzduším v Číně.

Jak uvedl bývalý vysoce postavený úředník Národní rozvojové a reformní komise Liou Fu-jüan, projekt je neživotaschopný i kvůli chronickému nedostatku pitné vody v okolí.“Nejdůležitější je shromažďovat lidi na takových místech, kde je voda,“ uvedl. Další kritizují vysoké náklady výstavby na poušti.

Stavební firma China Pacific Construction Group ale ujišťuje, že dodávky vody do města zajistí. „Vodu do města odkloníme, zajistíme zalesnění a věci uděláme lépe než dříve,“ uvedla firma v emailu pro deník The Gurdian.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video