Čínský dům stojí uprostřed dálnice, obyvatelé odmítli demolici | E15.cz

Čínský dům stojí uprostřed dálnice, obyvatelé odmítli demolici

ČTK

Několik obyvatel pětipodlažního domu ve východočínské provincii Če-ťiang odmítlo podepsat souhlas s demolicí budovy, která měla jako další objekty v jejich vesnici ustoupit dvouproudé dálnici. Úřady zatím osamělý dům uprostřed dálnice, po níž zanedlouho začnou jezdit tisíce aut, nechávají stát.

Úřadům se vzepřely dvě rodiny. 67letý Luo Pao-ken a jeho 65letá žena uvedli, že s demolicí domu nesouhlasili, protože jim nebylo nabídnuto dostatečně vysoké odškodné. „Odškodné od vlády je pouhých 260 tisíc jüanů (822 tisíc korun) - to není dost, aby to pokrylo výdaje na stavbu jiného domu ve vesnici,“ citoval Lua deník China Daily.

Místní úřady nicméně namítají, že kompenzace 330 jüanů (tisíc korun) za metr čtvereční je o 30 jüanů (95 korun) vyšší než standard v dané lokalitě a že by vůči ostatním vystěhovaným rodinám nebylo čestné, kdyby dostali vzpurní manželé víc.

Polorozbořený dům stojí osaměle uprostřed dálnice, jejíž stavba proťala vesnici Sia-čang-jang poblíž města Wen-ling v provincii Če-ťiang. Brzy se budou kolem domu řítit tisíce aut směřujících na železniční nádraží do Wen-lingu.

Dálniční obchod

Dalším tvrdohlavcem je 46letý Čang Ling. Ten nyní prohlašuje, že může situace využít a na místě si otevřít obchod. „Mohla by to být pro nás dobrá příležitost. Mohli bychom si v přízemí otevřít obchod, v němž by zákazníci nakupovali, aniž by byli nuceni vystoupit z auta,“ řekl Čang britskému deníku Mirror.

Podle deníku China Daily se spor táhne již čtyři roky. Od roku 2008 se více než 500 rodin z vesnice přestěhovalo, aby uvolnilo cestu plánované silnici.

Experti citovaní deníkem tvrdí, že obyvatelé mají právo v domě zůstat, dokud nedostanou, oč žádají. Dvě křídla domu byla již zbořena a existují mimo jiné obavy o bezpečnost konstrukce, ačkoli byty sousedící s místnostmi obývanými odpůrci demolice byly pro větší stabilitu zachovány.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!