Čínský e-shop Alibaba bude nabízet české zboží, zatím jen dočasně

Jeden z největších e-shopů na světě, čínský Alibaba, začne nabízet také české výrobky. Oznámil to na konci třetího dne své pracovní cesty po Číně premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj bude firma tuzemské zboží nabízet zatím dočasně, jedná se ale o trvalém zastoupení.

Česko se snaží dojednat stálou českou sekci, stejně jako se to podařilo ve čtvrtek s e-shopem čínské banky ICBC. „O podobnou aktivitu se snaží naše obchodní zastoupení se společností Alibaba,“ uvedl premiér. „Zatím to bude akce, která potrvá jenom omezenou dobu a jedná se o tom, aby tam byla trvalá sekce,“ potvrdil Sobotka.

Internetový prodejní portál Alibaba nabízí zboží firem z celého světa, pro zahraniční společnosti však uplatňuje přísnější podmínky vstupu než pro čínské. Mezi čínskými on-line obchody je největší, v globálním srovnání mu konkurují například americké portály Amazon nebo eBay.

Sobotkova setkání dnes byla zaměřena na podporu fungujícího českého byznysu. Se zástupci společnosti Home Credit, která v Číně uspěla díky nabídce spotřebitelských úvěrů, jednal v české restauraci v centru města Tchien-tin.

Následně se premiér s doprovodem přesunul do provincie Če-ťiang, která patří k nejrozvinutějším oblastem Číny. „Postupně teď navštěvuji jednotlivé regiony, jsou to ty části Číny, které už několik let udržují intenzivní kontakty s Českou republikou,“ popsal svůj program Sobotka.

Dodal, že snahou české vlády je soustředit se na několik regionů, kde již fungují česko-čínské vazby, a ty dále podporovat. „Nestačí jednat jenom na centrální úrovni, je důležité zajet do regionů a projevit snahu o regionální spolupráci,“ řekl.

Nejen české regionální vazby Sobotka podpořil i v pátek, kdy zahájil setkání regionálních lídrů platformy 16+1, kterou tvoří země střední, východní a jihovýchodní Evropy s Čínou. Českou Asociaci krajů označil za jeden z motorů této spolupráce.

Během Sobotkovy návštěvy, která končí v pondělí, již bylo podepsáno několik smluv a memorand. Týkají se obchodů v potravinářství, cestovním ruchu, letectví nebo lázeňství.

Sobotkovu návštěvu zaznamenala i čínská média. Anglicky psaný deník China Daily dnes uvedl, že předseda čínské vlády Li Kche-čchiang s českým premiérem mluvil o změně statusu čínské ekonomiky, která by čínským firmám usnadnila vstup na světové trhy. Podle analytika, kterého deník citoval, by bylo dobré, kdyby Česká republika Čínu v této snaze podpořila. Sobotka však uvedl, že Česko v této věci bude postupovat ve shodě se zeměmi EU.