Čínský internet sledují dva miliony cenzorů | E15.cz

Čínský internet sledují dva miliony cenzorů

Čínský internet sledují dva miliony cenzorů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Gideon

ČTK
nos

Čínská vláda zaměstnává přes dva miliony lidí ke sledování aktivity na mikroblozích. Informoval o tom čínský list Beijing News. Podle jeho zdrojů jsou tito lidé vedení jako analytici mínění uživatelů internetu a placení jsou státem i podniky.

Mikroblog Weibo, který je obdobou Twitteru, má přes 500 milionů zaregistrovaných uživatelů a denně jím projde 100 milionů názorů.

Mnozí síť využívají ke kritice státu nebo k vyjádření nespokojenosti. List Beijing News napsal, že cenzoři nemají za úkol mazat kritické mikroblogy, ale vyhledat a seřadit názory podle zadání zaměstnavatele. Jeden z cenzorů listu řekl, že když si ráno zapne počítač, zadá slovo nebo výraz specifikovaný klientem. „Sleduje negativní názory týkající se klienta, shromáždí je, zkompiluje zprávu a zašle zadavateli,“ popisuje práci cenzora čínský list. Používá se prý kvalitní software a sledují se stránky i mimo Čínu.

Vláda v říjnu pořádá kurz, v němž se cenzoři budou učit posuzovat mikroblogy a analyzovat je. Čína se řadí k zemím, které nechávají sledovat provoz na internetu. Nedávno tam vstoupil v platnost nový zákon, který umožňuje trestat osoby za šíření nepravdivých informací po internetové síti. Byl už na jeho základě zatčen jeden člověk.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!