Co na Silvestra? Zkuste zkrotit zlou ženu | E15.cz

Co na Silvestra? Zkuste zkrotit zlou ženu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Brněnská divadla připravují na poslední den roku speciální představení.

Nejobehranější způsob oslavy Silvestra obvykle končí novoroční kocovinou.

O mnoho originálnější prožitek posledního dne v roce nabízí brněnská divadla. Silvestrovská představení navíc pokaždé svým návštěvníkům poskytnou něco navíc. A to nejen proto, že se v poslední den roku chtějí bavit i herci, kteří na jevišti vymýšlejí na své kolegy nejrůznější skopičiny.

Silvestrovská premiéra

Jediné premiérové představení na letošního Silvestra připravilo Městské divadlo Brno, jež na prknech činoherní scény uvede jednu z nejlepších a nejhranějších komedií Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. „Jde o ryze herecké divadlo, o kterém snad ani není co prozrazovat. Komedie je totiž stará, známá, osvědčená a dobrá,“ říká režisér Stanislav Slovák o inscenaci, která se do městského divadla vrací po osmadvaceti letech. Poprvé se totiž zlá žena krotila „u Mrštíků“ v roce 1983.

Panovačná „štěkna“

Hlavní role panovačné a hádavé „štěkny“ Kateřiny z Padovy se zhostila drobná herečka Radka Coufalová. Režisér si ji představoval tak, že bude hrát rebelku, kterou okolí nechápe. Coufalová si proto musela vzpomenout na svá rebelská léta.

„Měla jsem vyholenou hlavu a šla proti všem. Hraji tedy samu sebe coby mládím nezkrocenou ženu,“ tvrdí Coufalová. Podle ní je podobných žen v reálném životě spousta.

„Když se podíváme kolem, vidíme hodně dívek, které chodí oblékané jako muži a působí tvrďácky. Ale je to jen jakýsi obal. Uvnitř jsou vlastně křehké a plné citu,“ přemítá Coufalová. O Zkrocení zlé ženy se traduje, že jako literární výtvor nepatří k nejzdařilejším. V divadle ovšem představuje skoro vždy zaručený úspěch.

„Legendární úspěšnost této komedie je z velké části dána tím, že si zde autor zvolil téma stejně tak věčné jako i vděčné. Vztah mezi mužem a ženou, boj mezi pohlavími. A právě zde se Shakespeare projevuje jako mistr svého řemesla, když dokonale spojil různorodé motivy i rozličné stavební prvky hry v harmonický celek. Téma je proto objevné a aktuální i přes propast více než čtyř staletí,“ tvrdí Jiří Josek, v jehož překladu hru divadlo uvádí.

Také Národní divadlo Brno vsadilo poslední den roku na dílo staré více než sto let, komedii Oscara Wildea Ideální manžel. Hlavní postavou hry je lord Robert Chiltern, příkladný a vlivný politik a stejně tak úspěšný manžel, jehož minulost ukrývá podvod, který na světlo přichází za přispění ženy pochybné pověsti.

Manžel k pohledání

„Hra je nedostižným ohňostrojem brilantních dialogů, jiskřivých slovních hříček a paradoxů a skvělé situační komiky plné zvratů. Vše vede k poznání, že v pokrytecké společnosti, ve které hlavním měřítkem hodnot je úspěšnost, ztrácí slova jako pravda nebo vroucnost svůj obsah,“ říká o inscenaci režisér Jakub Maceček, který dal příležitost vynikajícím hercům, aby na Silvestra rozehráli brilantní představení. Diváci tak mohou vidět Martina Slámu, Lucii Schneiderovou nebo Janu Štvrteckou.

Pohádkové dopoledne

Bavit se na Silvestra v brněnských divadlech nebudou jen dospělí. Pro děti připravilo silvestrovské představení například brněnské Divadlo Radost.

To uvede už v deset dopoledne pohádku Karla Jaromíra Erbena Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Ani tuto pohádku, v níž se princ vydává osvobodit princeznu, není třeba mnoho představovat.

„Princ potká cestou tři chlapíky - Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého - a vezme je s sebou do čarodějova zámku. S jejich pomocí pak splní tři úkoly, které mu čaroděj uloží,“ shrnuje principál divadla Vlastimil Peša děj pohádky, v níž hrají nejen živí herci, ale i loutky.

DIVADELNÍ SILVESTR

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

- loutkové Divadlo Radost (10.00)

Mary Poppins

- Městské divadlo Brno (14.00)

Opereta Gala

- Janáčkovo divadlo (17.00)

Ideální manžel

- Mahenovo divadlo (17.00)

Zkrocení zlé ženy

- Městské divadlo Brno (18.00)

Mary Poppins

- Městské divadlo Brno (18.00)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video