Dacia Lodgy: první statické dojmy

Dacia Lodgy

Dacia Lodgy Zdroj: Autorevue.cz

Nový model automobilky Dacia má za sebou českou premiéru. Automobilka od něj očekává podobný úspěch, jakého dosáhl například v roce 2010 představený Duster. Na co se můžeme těšit?

Už v polovině června dorazí do českých showroomů Dacia Lodgy. Protože je u této automobilky více než u kterékoliv jiné důležitá cena, nebudeme se ničím zdržovat. Přesné číslo v tuto chvíli ještě nebylo oznámeno, ceníky ještě nejsou zcela hotové, ale „cena od“ už známá je. Pokud na nové MPV čekáte, pak si připravte minimálně 220 000 Kč. Takovou hodnotu má nejzákladnější provedení s motorem 1.6 16V.

Výroba nové Dacie bude probíhat v závodě Tanger, tedy v Maroku. Pro začátek se počítá s kapacitou 160 000 kusů za rok, v případě potřeby je ale fabrika schopná vyprodukovat až 340 000 vozů v jednom roce. Továrna se chlubí celou řadou ekologických „vychytávek“, ale ty protentokrát přeskočíme. Důležité je, že leží v těsném sousedství přístavu, což výrazně usnadňuje veškerý transport.

Dacia LodgyDacia Lodgy | Autorevue.czDacia Lodgy nese nově tvarovanou přední část. Stejný design dostanou také další modely, které budou následovat

Lodgy = dům

Nové MPV dostalo název odvozený od anglického lodge, tedy bydlet (nebo také doupě). Dacia Lodgy chce dělat dojem maximálně prostorného auta a nutno podotknout, že se jí to docela daří. Vůz měří na délku 4498 mm, široký je 1751 mm a vysoký 1680 mm. Zájemci mohou vybírat mezi pětimístným nebo sedmimístným interiérem. Minimálně Lodgy zvládne 207 litrů, maximálně pak 2617 litrů. Třetí řadu sedadel můžete zcela vyjmout (jedno sedadlo váží 18 kg), tu druhou maximálně překlopit vpřed.

Dacia také nešetří sliby o maximálním prostoru, a to jak ve druhé, tak především ve třetí řadě, kterou označuje za plnohodnotnou. Uvidíme, na hodnocení si musíme počkat, protože konkrétní prezentovaný exemplář třetí řadu sedadel neměl. Co ale Lodgy upřít nelze, to je místo ve všech směrech v první a druhé řadě. Sympatická je především šířka interiéru.

interiér Dacie Lodgyinteriér Dacie Lodgy | Autorevue.czInteriér odpovídá pořizovací ceně. Plasty najdete úplně všude

Co se týká zpracování, je při hodnocení nutné si uvědomit, že jde o „levnou“ automobilku, což samozřejmě v interiéru poznáte okamžitě na první pohled. Plasty zde najdete úplně všude. Na druhou stranu z různých průzkumů vyplývá, že zákazníkům toužícím po takovémto autě plasty vůbec nevadí. Drtivá většina majitelů auta značky Dacie je maximálně spokojena. Lodgy je uvnitř jednoduché a účelné MPV (celkem je zde 11 odkládacích prostor). Nic víc od něj ani chtít nemůžete.

Spolu s novou Dacií přichází do nabídky této automobilky také prvky výbavy dosud nevídané. Například si budete moci koupit navigaci s dotykovou obrazovkou, USB, Bluetooth apod. K dispozici je i omezovač rychlosti nebo zadní parkovací asistent. Více ale nedostanete. Brání tomu „levná“ filozofie automobilky jako takové a dost možná také fakt, že pak by až moc zájemců o Renault Scénic mohlo přijít o pár důvodů, proč koupit dražší Renault a ne levnější Dacii.

Osvědčený základ

Dacia Lodgy používá jako základ modifikovanou platformu B0, což je základ, který používají také ostatní modely této automobilky. Zadní náprava je převzatá z Renaultu Kangoo. Oproti ostatním sourozencům dostala novinka o třicet procent více izolačního materiálu u motoru, což by mělo přinést lepší odhlučnění pohonné jednotky.

Paleta motorizací zahrnuje celkem čtyři možnosti. Základem je jedna-šestka MPI, nad ní pak stojí motor 1.2 TCE. Mimochodem jde o stejnou jednotku, jakou najdeme u Scénicu, kde ovšem má přídomek Energy. U Dacie motor přišel o systém rekuperace při brždění a o Start/Stop, proto u něj slovíčko Energy chybí. Pro milovníky nafty je připravena osvědčená jedna-pětka dCi naladěná na 90 nebo 107 koní. Standardem je pro všechny motorizace pětistupňová manuální převodovka, pouze nejvýkonnější naftový agregát spolupracuje se šestistupňovou převodovkou. Motor 1.2 TCE přijde do prodeje na českém trhu až v polovině července.

Kufr Dacie LodgyKufr Dacie Lodgy | Autorevue.czZavazadelník bude jedním z hlavních trumfů. Lodgy nabízí velký objem a výborný přístup

Čtyři výbavy

Dacia bude nabízet Lodgy v kombinaci se čtyřmi výbavami. Základní Acces obsahuje čtyři airbagy, posilovač řízení, ABS a pořídíte si jí pouze spolu s motorem 1.6 16V. Druhá úroveň Ambience přidá třeba centrální zamykání, el. stahování oken, palubní počítač nebo dělená zadní sedadla.

Dacia LodgyDacia Lodgy | Autorevue.cz

Arctica přihodí mlhovky a zejména manuální klimatizaci, no a vrcholné Exception obsahuje navíc všechny nové prvky – navigaci, Bluetooth, USB, parkovací senzory, el. ovládaná okénka vzadu a ESP. Komu by to přišlo zvláštní (ESP by měl mít každý nový model ve standardní výbavě), pak vězte, že MPV z dílny Dacie stihlo homologaci ještě před tím, než toto nařízení vstoupilo v platnost. ESP je tak standardem pouze pro nejvyšší úroveň výbavy.

Dacia Lodgy je bezesporu zajímavá nabídka a především na českém trhu určitě zaujme. Má totiž dva hlavní aspekty, po čem spousta zákazníků touží – obří zavazadelník a nízkou cenu. Dacia ovšem zdůrazňuje, že nejde pouze o nízkou pořizovací cenu, ale i o další náklady, o kterých se tolik nemluví. Servisní prohlídky jsou pro všechny motory stejné, jeden rok nebo 20 000 km. Pro motor 1.6 16V vás bude první, druhá a třetí návštěva stát 2090 Kč, čtvrtá 4200 Kč a pátá 3150 Kč.