Dálnice houpe a silničáři vyčkávají | E15.cz

Dálnice houpe a silničáři vyčkávají

Téměř nová dálnice z Hradce do Prahy bude hrbolatá nejméně do jara. Opravy naštvou řidiče.

Dálnice D 11 z Hradce do Prahy se u Dobřenic stále nebezpečně vlní. Rozsáhlé průzkumy sice potvrdily, že podloží plné vody vytváří na silnici nebezpečné boule, avšak problémy popsané letos v březnu poprvé týdeníkem Sedmička jen tak nezmizí.

„Z průzkumu vyplývá, že příčiny deformací betonového povrchu dálnice jsou v bobtnání zemin v jejím podloží. Problém trvá i přesto, že od vyhloubení zářezu již uplynulo více než pět,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky Martina Vápeníková s tím, že kvůli nerovnostem je na několika místech omezená rychlost.

Experti z dálničního ředitelství nyní pokračují v měření a čekají až voda přestane s dálnicí hýbat. Teprve potom se uvidí, co dál.

„Budeme čekat na zastavení deformací. Definitivní opravy porušeného cementobetonového krytu zahájíme až po jejich doznění. Skutečně neznáme termín opravy. Efektivní podle nás je vkládat nemalé finanční prostředky na opravu až po úplném zastavení pohybů v podloží silnice,“ vysvětlila Vápeníková.
Řidiči se tak v budoucnu musí připravit na velké komplikace spojené s plánovanými opravami dálnice u Dobřenic.

„Zatím jsme přebrousili největší boule kvůli snížení nebezpečí pro projíždějící vozidla. Bude však třeba vybourat celou konstrukci vozovky a udělat ji znovu. Bude se muset sáhnout do všech konstrukčních vrstev vozovky, což bude znamenat uzavření vždy celého směru dálnice,“ potvrdila dřívější slova správkyně úseku dálnice u Dobřenic Nina Ledvinová z dálničního ředitelství, podle které začnou opravy nejdříve na jaře příštího roku.

Dálnice je u Dobřenic postavená v místech, kde bývaly bažiny a dnes již dávno zaniklá soustava rybníků. Dálnice je v okolí první stavbou, podle pamětníků se místu kvůli potížím s vodou lidé odedávna vyhýbali.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!