Diváci ocení tanečnice s šavlemi

Festival orientálních tanců podpoří egyptský tanečník Mohamed.

Nedělíme taneční svět na černý a bílý, ale vyhledáváme barevnost všech stylů Orientu. Tak zní motto akce, která se ve městě koná od čtvrtka 4. listopadu do neděle 7. listopadu.
Taneční skupina Shareefa z Mladé Boleslavi na přehlídce představí novinky své tvorby.
„Předvedeme klasický orientální tanec s hedvábnými vějíři, který představí osm tanečnic v kostýmech. Tříčlenná skupina představí též fantasy fusion, neboli tanec s vějíři,“ řekla tanečnice a spolupořadatelka festivalu Eva Hlávková alias Shareefa. S druhým zmiňovaným vystoupením skupina před dvěma měsíci vyhrála druhé místo na mezinárodní soutěži v Berlíně. „Na festival v Boleslavi jsme si pořídily nové kostýmy. V tom to bude jiné,“ vysvětlila Hlávková.

Seminář s Egypťanem

O víkendu v nich Shareefa předvede orientální tanec se závoji, egyptské folklorní představení s holí a orientální flamenco. Novinkou bude indický a mystický tanec se šavlí.
K boleslavské skupině patří Nikola Uramová (na snímku). Orientálnímu tanci se věnuje už osm let. „Začala jsem s kamarádkou v jednom klubu a pak přešla k Evě Hlávkové, kde jsem doposud. Přivedla mě k němu maminka, protože se jí tento styl moc líbí,“ řekla Uramová.
Na programu festivalu jsou také přehlídky, party a semináře. První z nich v Mladé Boleslavi povede Eva Hlávková. Je určený pro začátečnice a mírně pokročilé tanečnice. Své zkušenosti zájemcům předá v sále Move Energy na náměstí Míru ve čtvrtek 4. listopadu od sedmi hodin večer.
Po semináři se Stanislavou Mužíkovou na téma American Tribal Style (pátek 5. listopadu od šesti hodin večer v Move Energy) se v kavárně Felicie od devíti hodin večer koná Orient Party. Tam tanečnice představí několik stylů.
Sobotní seminář povede tanečník Mohamed Hassan. Začne v jedenáct hodin dopoledne v sále Move Energy. Potrvá tři hodiny.
„Mohamed pochází z Egypta, kde působí jako jeden z učitelů na festivalu Nile Group v Káhiře. V současné době žije a pracuje v Německu jako lektor tance na Akademii umění a ve škole folkloru Germering Germany. Je také asistentem na Akademii umění v Káhiře,“ představila egyptského učitele Hlávková.

Vítězka dostane bohyni

V sobotu od pěti hodin odpoledne se uskuteční soutěž pro sólistky, dua i skupiny v orientálních tancích v kavárně Felicie. Soutěžit budou děti i dospělí. Předvedou různé styly jako jsou klasický orientální, folklorní tanec ze zemí Orientu, tribal dance a orient fantasy fusion. „Porota bude složená z tanečních odborníků,“ doplnila Hlávková.
Hlavní cenou festivalu je soška tanečnice, která znázorňuje egyptskou bohyni Isis. „Bohyně je inspirací, například její tanec s křídly je velmi rozšířený,“ uvedla Hlávková. Pro všechny soutěžící organizátoři připravili speciální certifikáty. Festival bude takzvaně otevřený. Diváci tedy budou hodnotit taneční výkony soutěžících. Ale mohou je také povzbuzovat. „Hodnocení porota vyhlásí na konci soutěže a tanečnice se tak dozví, kde jsou jejich silné a kde slabé stránky. Hodnotitelé jim řeknou, na čem musí zapracovat. Doufáme, že festival bude úspěšný. V dalších letech hodláme akci zopakovat,“ řekla Hlávková.

Festival v Boleslavi
- orient party začne v kavárně Felicie 5. listopadu v devět večer
- vstupenky pro dospělé budou za 150 korun, pro důchodce a děti do 15 let za 100 korun
- jako host se představí egyptský učitel tance Mohamed Hassan
- v sobotu 6. listopadu se přehlídka koná od pěti hodin odpoledne v kavárně Felicie