Dobrá zpráva pro Einsteina: Nový test vyvrátil nadsvětelnou rychlost neutrin | E15.cz

Dobrá zpráva pro Einsteina: Nový test vyvrátil nadsvětelnou rychlost neutrin

Události v CERNu
Události v CERNu
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní tým vědců v Itálii údajně vyvrátil předchozí zjištění kolegů, podle nichž se částice zvaná neutrina pohybovala rychlostí vyšší, než je rychlost světa. Vědecký tým kolem experimentu ICARUS v italském Gran Sassu podle agentury Reuters provedl měření energie neutrin, na jejichž základě údajně prokázal, že při předchozích experimentech se vědci z týmu OPERA mýlili. Einsteinova teorie relativity tak, zdá se, může dál sloužit jako základ pro zkoumání částicové fyziky.

Podle výsledků původního experimentu, později podpořeného dalším měřením, přilétla neutrina vyslaná ze 730 kilometrů vzdáleného výzkumného centra Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku do Gran Sassa o 60 nanosekund dříve, než by měla, pokud by se pohybovala rychlostí světla.

Zářijový test týmu kolem experimentu OPERA, který se uskutečnil rovněž v laboratoři v Gran Sassu, šokoval vědecký svět, protože prolomení limitu rychlosti světla by znamenalo narušení jednoho z pilířů současné fyziky. Podle Einsteinovy teorie relativity, která je vědci na celém světě dosud uznávána jako správná, by nic nemělo být rychlejší než světlo.

Události v CERNu Autor:

Paprsek neutrin v novém experimentu však vykazoval přesně takové energetické spektrum, jaké se očekává od částic pohybujících se rychlostí světla. Experiment podle vědců „vyvrátil nadsvětelnou interpretaci výsledků týmu OPERA“.

Vědci z ICARUSu argumentují, že neutrina vyslaná z CERNu by ztratila většinu své energie, kdyby se pohybovala jen nepatrně rychleji než světlo. Fyzik Tomasso Dorigo z CERNU podotkl, že nová studie je „velmi prostá a definitivní“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video