Dům, kolem něhož vyrostla dálnice, čínští úředníci zbourali | E15.cz

Dům, kolem něhož vyrostla dálnice, čínští úředníci zbourali

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínské úřady dnes zbouraly pětipatrový dům, jehož majitelé kvůli nízkému odškodnění odmítali ustoupit stavbě dálnice. Fotografie osamělého činžáku uprostřed řeky asfaltu oblétly svět a staly se symbolem odporu Číňanů proti šikanování ze strany státu, který často kvůli svým stavbám bezohledně vyvlastňuje soukromý majetek. Napsala o tom agentura AP.

Dům ve vesnici Sia-čang-jang ve východočínské provincii Če-ťiang stavbě nové silnice dlouho odolával. Jeho majitel, 67letý Luo Pao-ken a jeho 65letá žena odmítali souhlasit s demolicí, protože jim stát údajně nabídl nedostatečné odškodné. Luo tvrdil, že 260 tisíc jüanů (822 tisíc korun) je méně, než kolik za dům utratil, a že nestačí ani na stavbu nového.

Starosta vesnice ale dnes agentuře AP řekl, že majitelé domu nakonec přistoupili na odškodné v původní výši. Ti to sami zatím nepotvrdili, a tak není jasné, co je nakonec přinutilo nabídku přijmout. Jejich dům dnes rozebraly buldozery.

Úřady se snažily dálnici rychle zprovoznit, protože je hlavní spojnicí k velkému železničnímu nádraží ve městě Wen-ling, které funguje už tři roky.

Podobných kuriózních případů, kdy se majitelé nemovitostí berou za svá práva, už bylo v Číně zaznamenáno víc. Jedním z nejznámějších je případ domu, který byl zachován uprostřed nově vystavěného nákupního centra.

Odborníci tvrdí, že jádrem problému je příliš nízká úroveň kompenzací za zkonfiskované pozemky. Vzhledem k častým potížím s vyvlastňováním půdy, především pak ve venkovských oblastech, proto vyzývají k revizi příslušných zákonů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video