Egyptský miliardář je souzen kvůli urážce islámu Mickey Mousem | E15.cz

Egyptský miliardář je souzen kvůli urážce islámu Mickey Mousem

Vousatý myšák Mickey a Minnie v čádoru
Vousatý myšák Mickey a Minnie v čádoru
• 

krb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden z nejbohatších Egypťanů, bývalý šéf telekomunikační společnosti Orascom Nagíb Sávíris čelí obvinění za urážku islámu. Sávíris, který je koptský křesťan, umístil v létě na svůj účet na Twitteru obrázky ultrakonzervativně oblečeného Mickey Mouse s plnovousem a jeho partnerky Minnie, zahalené v závoji zakrývajícím obličej. Chtěl tak podle serveru listu The Washington Post upozornit na rostoucí vliv islámu v zemi.

Reakce islamistů, kteří mají v zemi většinu a zaznamenali výrazný úspěch v probíhajících parlamentních volbách, na sebe nenechala dlouho čekat. Na některých sociální sítích lidé požadovali, aby byl Sávírisovi vyříznut jazyk, jeden z extremistických duchovních navrhoval jeho smrt. Islamisté začali bojkotovat i jeho mobilní společnost.

Magnát v reakci na to obrázky stáhnul, omluvil se a označil celou věc za vtip, napsal list The Washington Post. To však nezastavilo islámského právníka Mamdúha Ismáíla, aby na Sávírise podal žalobu. Káhirský prokurátor předal případ v pondělí soudu.

„Byl to vtip, reakce byla překvapivá a silná, on se omluvil, odstranil obrázky a to byl důkaz dobré vůle,“ komentoval incident aktivista pro lidská práva Gamál Íd. „Ti samí prokurátoři, kteří tak rychle postupují u tohoto případu, měli na stole jiné případy i několik měsíců,“ dodal a označil to za ukázku útoku na svobodu projevu a důkaz, že v Egyptě stále nevládne zákon.

Sávíris v Egyptě nevyvolal pozdvyžení poprvé

Sávíris stojí v čele Strany svobodných Egypťanů a svými názory často vyvolává bouřlivé reakce. Nedávno se například objevil na videu na serveru youtube.com v nočním klubu, kde kolem něj tančily spoře oděné ženy, což je skandální pro jakéhokoli politika, natož v tak konzervativní zemi, jako je Egypt, konstatuje The Washington Post.

V nedávném rozhovoru se zviditelnil prohlášením, že egyptské faraonské geny se za léta pokazily a to je důvod, proč je řada Egypťanů velmi líná a neproduktivní.

Kromě skutečnosti, že je Sávíris osobností s kontroverzními názory, upozorňuje jeho „špatný vtip“ na přetrvávající vážný problém svobody projevu v Egyptě, a to i po skončení autoritativního režimu prezidenta Husního Mubaraka.

Autor: krb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video