Ekologický aktivista chce zbavit Nový Zéland koček | E15.cz

Ekologický aktivista chce zbavit Nový Zéland koček

kočka, ilustrační foto
kočka, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kampaň, jejímž cílem je zbavit Nový Zéland veškerých koček, spustil na ostrově podnikatel a ekologický aktivista Gareth Morgan. Chce tím ochránit unikátní druhy ptáků. Jeho akce ale vyvolala rozhořčení chovatelů.

Agentura AP píše, že Morgan po svých krajanech nežádá, aby své stávající domácí mazlíčky zabili, ale chce, aby si po smrti své současné kočky už další nepořizovali.

Odpůrce koček Morgan rovněž vyzývá majitele koček, aby své miláčky drželi zavřené doma 24 hodin denně a na krk jim pověsili zvonek varující ptáky. Vlastníci by měli mít také za povinnost kočky nechat vykastrovat a nechat je zaregistrovat.

Své návrhy Morgan zveřejnil na webových stránkách Cats To Go, jež upoutají hned úvodním tvrzením: „Toto vaše malé chundelaté klubíčko je masový vrah.“

Ptáci neměli tisíce let přirozeného nepřítele

„Kočky jsou jediní opravdoví sadisté zvířecího světa. Své oběti pomalu a nelítostně mučí,“ píše dál Morgan. „Každoročně kočky zabijí stamiliony ptáků. Některá kočka usmrtí přes tisíc ptáků za jediný rok,“ dodává.

Novozélandští domorodí ptáci neměli po tisíce let přirozeného nepřítele v podobě dravců. Některé druhy, kupříkladu kiwi, se staly nelétavými. Příchod lidí a zvířat typu koček, psů či hlodavců, která s sebou člověk na ostrov přivezl, měl za důsledek úplné vyhynutí jistých ptačích druhů, další pak ohrozil.

„Představte si Nový Zéland plný divokých zvířat, na plážích se procházejí tučňáci, u vás na zahradě kiwi. Představte si, že ve městech zase uslyšíte ptačí zpěv,“ napsal dobře známý místní byznysmen Morgan na své webové stránce.

Kočky možná nejsou takovými škůdci, jak se zdá

Podnikatel ovšem nenachází pro svou iniciativu příliš pochopení v zemi, jejíž obyvatelé patří mezi nejnadšenější chovatele koček na světě. I na Morganových internetových stránkách se v hlasování vyjádřilo 70 procent respondentů proti návrhu ekologického aktivisty, aby si majitelé již nepořizovali další kočky.

Ani vědecká obec není v této otázce jednotná. Někteří experti upozorňují, že kočky možná spíš domorodým ptákům pomáhají, když snižují populaci hlodavců, kteří se někdy živí ptačími vejci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video