Ekospol: Novela stavebního zákona uvrhne ČR zpátky | E15.cz

Ekospol: Novela stavebního zákona uvrhne ČR zpátky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poměry na českém stavebním a realitním trhu by se mohly vrátit až před rok 2007. A to v případě, že v tomto týdnu projde návrh novely stavebního zákona beze změn i třetím čtením v Poslanecké sněmovně. Uvádí to společnost Ekospol.

Novela totiž výrazně upravuje institut tzv. autorizovaného inspektora a zkráceného stavebního řízení. „Ty jsou v zákoně zakotveny od roku 2007 s jediným cílem – zjednodušit a urychlit stavební řízení a zabránit častému účelovému vydírání investorů tam, kde již pro záměr bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí,“ poznamenává Ekospol.

Dosud byla praxe taková, že po vydání pravomocného územního rozhodnutí se investor mohl obrátit na autorizovaného inspektora jmenovaného ministrem pro místní rozvoj, který po nestranném posouzení záměru vydal ve zkráceném stavebním řízení tzv. certifikát autorizovaného inspektora (CAI). Po vydání CAI již mohl investor stavbu pouze oznámit stavebnímu úřadu a začít stavět.

Revoluční novinkou zmíněné novely je především návrat odkladného účinku námitek a odvolání ze strany účastníků řízení. Napříště by jakékoli námitky či odvolání, třeba i ze strany občanského sdružení založeného pouze za účelem zdržovat stavbu a vydírat investora, měly odkladný účinek a investor by ani s vydaným CAI nemohl stavět. Věc by se vracela k rozhodnutí příslušnému stavebnímu úřadu.

„Klíčové je, že účastníci řízení by se mohli odvolávat i bez prokázání oprávněného zájmu. To znamená, že například účelově založené občanské sdružení může vznést odvolání, které třeba již jednou bylo vypořádáno v rámci územního řízení, a investor s platným certifikátem už v ten moment nesmí stavět. Jedná se de facto o legalizaci vydírání ze strany účelových občanských sdružení,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

V takovém případě celý institut zkráceného stavebního řízení úplně ztrácí původní smysl. „Pokud novela vstoupí v platnost, výsledkem bude likvidace této instituce a další ztížení již tak krušných podmínek pro stavebníky. A Česká republika se svou byrokratickou mašinérií v oblasti povolování staveb znovu stane evropskou raritou,“ dodává Korec.

Proti novele v současném znění jsou také autorizovaní inspektoři, kterým vadí především účelová nepřátelská kampaň některých médií bez možnosti obrany. Zde je údajně Ministerstvem pro místní rozvoj řízená kampaň směřující k likvidaci institutu, pro jehož řádné fungování od roku 2006 neučinilo nic. „Bez jakéhokoli seriózního posouzení skutečného přínosu institutu autorizovaného inspektora, například v oblasti prokázání práva provést stavbu v rámci podávaných žádostí o dotace ve všech možných výzvách a Operačních programech v požadovaných termínech, je tento institut cíleně likvidován a do celého stavebního řádu tak úmyslně implantován klientelismus a uzákoněno velmi posílené korupční prostředí,“ tvrdí autorizovaný inspektor Josef Dvorský.

Místo seriózního posouzení skutečných chyb autorizovaných inspektorů je uplatňován princip „kolektivní viny“ a demagogické útoky na jejich práci a postavení. „Z dostupných informací lze dovodit, že naprostá většina staveb posouzených autorizovanými inspektory byla zcela bezkonfliktně realizována a je řádně užívána. Jen na základě několika sporných rozhodnutí, kterým se dostalo vydatné mediální pozornosti, jsou všichni autorizovaní inspektoři házeni do jednoho pytle, namísto toho, aby byli hnáni k zodpovědnosti prokazatelně skuteční a konkrétní viníci,“ uzavírá Dvorský.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video