Ekospol: urychlené sjednocení DPH již v letošním roce ničemu nepomůže | E15.cz

Ekospol: urychlené sjednocení DPH již v letošním roce ničemu nepomůže

Předminulý pátek informovali ekonomičtí ministři vlády České republiky, že se definitivně shodli na koncepci sjednocení obou sazeb DPH na 20 procent od 1.1.2012. Minulý pátek po poledni přišla ze Strakovy akademie další zpráva – sjednocení DPH přijde co nejdříve, nejlépe již v říjnu letošního roku. Podle společnosti Ekospol uspěchané sjednocení obou sazeb DPH přitom fakticky nikomu nepomůže, pouze napáchá další a ještě výraznější škody.

Extrémně zvýšená poptávka po novém bydlení, které bude možné pořídit se „starou“ DPH ještě v letošním roce, zvýšení cen bytů a skokový propad této poptávky od ledna příštího roku, snížení koupěschopnosti českých domácností a omezení dostupnosti vlastního bydlení pro občany ČR jsou dnes již známé dopady, které sjednocení DPH přinese. Zmrazení veškerých investic do nové výstavby, pokles zakázek pro české stavebnictví, vlna propouštění, rostoucí nezaměstnanost a zpomalení tempa hospodářského růstu pak budou jejich logickým důsledkem. Nové rozhodnutí o urychleném sjednocení obou sazeb DPH již v letošním roce však vnáší do celé situace další nové otazníky.

Lidé ani firmy se na nové podmínky nestihnou připravit

„Nejzávažnějším problémem vládní novinky je fakt, že ani lidé, ani podniky se na novou ekonomickou realitu nestihnou včas připravit,“ varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. Většina kupujících má totiž své finanční prostředky vázány například ve stavebním spoření či na termínovaných účtech, a pokud chtějí tyto peníze použít, musí vyčkat zpravidla několik měsíců, než s nimi mohou disponovat. Kdo by tak chtěl své bydlení financovat třeba s předstihem a tím se vyhnout zvýšení ceny o 10 procent, bude mít problém. „Pokud by se DPH sjednocovala až od příštího roku, dá se to vcelku dobře stihnout. Pokud však ke zvýšení dojde již letos, je to pro kupující další výrazná komplikace,“ vysvětluje Evžen Korec. Obdobný problém, jako kupující z řad občanů, řeší i podniky. „Nová sazba DPH znamená pro firmy nutnost nově nastavit podmínky se svými dodavateli, upravit splátkové kalendáře a optimalizovat všechny procesy tak, aby dopady zvýšení daně byly co nejmenší. Ale vláda jim k tomu svým návrhem bere prostor,“ tvrdí Korec.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!