Elektromobily i bateriové systémy. Tesla koupí SolarCity za 63 miliard | E15.cz

Elektromobily i bateriové systémy. Tesla koupí SolarCity za 63 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký výrobce elektrických automobilů Tesla Motors potvrdil, že koupí výrobce solárních panelů SolarCity. Transakce by se měla pohybovat ve výši 2,6 miliardy dolarů (63 miliard korun). Sloučená firma bude pod jednou značkou prodávat elektromobily i solární a bateriové systémy.

Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a generální ředitel Elon Musk. Ten by chtěl z Tesly učinit firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku.

Čtěte více: Musk představil plán: Budoucnost Tesly je v soláru, sdílení a autobusech

Tesla učinila nabídku na převzetí SolarCity v červnu. Obchod ale nebyl jistý, protože SolarCity vytvořila zvláštní komisi, která se nabídkou zabývala. Šéf Tesly je zároveň předsedou správní rady SolarCity a největším akcionářem obou firem.

Společnosti oznámily, že akcionáři dostanou za každou akcii SolarCity 0,11 kmenové akcie Tesly. To by při páteční zavírací ceně akcie Tesly odpovídalo částce 25,83 USD na akcii. Prodejní cena by tak byla o 3,4 procenta vyšší než poslední závěrečná cena SolarCity na burze. Tesla původně tvrdila, že za akcii SolarCity nabídne nejvýše 25,30 USD.

Od 21. června, kdy Tesla s nabídkou na SolarCity poprvé přišla, stouply akcie SolarCity o zhruba 26 procenta. Dnes před začátkem hlavní obchodní fáze ztrácely přes šest procent. Akcie Tesly se pohybovaly bez větších změn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video