Evropská raketa Ariane 5 stanovila nový hmotnostní rekord | E15.cz

Evropská raketa Ariane 5 stanovila nový hmotnostní rekord

Start rakety Ariane 5
Start rakety Ariane 5
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská raketa Ariane 5 vynesla v noci na dnešek do kosmu dvojici telekomunikačních satelitů a tímto letem stanovila nový hmotnostní rekord v dopravě nákladu na geosynchronní oběžnou dráhu. Informovala o tom agentura DPA. Pro Ariane 5 to byl rovněž 50. úspěšný start v řadě, poznamenal portál space-travel.com.

Evropské plavidlo s nákladem o hmotnosti téměř 10,2 tuny dopravilo aparáty na oběžnou dráhu ve výšce asi 36 tisíc kilometrů nad rovníkem. Takovýto náklad podle evropské společnosti Astrium nebyl doposud v rámci jediného letu na tak vysokou orbitu dopraven. Geosynchronní orbita je typ oběžné dráhy, jejíž doba oběhu odpovídá době otočení Země kolem své osy.

Při startu z vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guyaně byly také vůbec poprvé použity dva nové letové počítače. Ty mají čtyřnásobně větší paměť a desetinásobně větší výpočetní výkon než doposud používané modely.

Dvojice nových satelitů - Intelsat 20 pro mezinárodního satelitního operátora Intelsat a HYLAS 2 pro britského operátora Avanti - rozšíří možnosti telefonického spojení a přenosu dat a videa v Evropě, Africe a Asii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.