Filharmonie, Beatles a jazz. To ladí

Ke každému ročnímu období se hodí jiná hudba. Podzimu sluší jazz. Nejlépe ten bez hranic.

Jako každoročně s počátkem listopadu přichází na západ Čech festival Jazz bez hranic, aby servíroval báječné lahůdky, jaké nejsou běžně na jídelních lístcích jazzových klubů ani koncertních síní k nalezení.

Gershwin a Beatles

Festivalový program odstartuje 30. října koncert v Domě hudby, na němž se představí dvě unikátní hudební uskupení: Junior Jazzguitar Big Band pod vedením Helmuta Nieberleho a Workshop Big Band, v jehož čele stojí Milan Svoboda. Tenhle přední český jazzman figuruje v letošním ročníku festivalu ale víckrát. „Jedním z vrcholů Jazzu bez hranic bude určitě společný koncert Plzeňské filharmonie a kvartetu Milana Svobody. Publikum se může těšit na netradiční zpracování Gershwinovy Rhapsody in Blue a písniček Beatles. I když jak znám Milana Svobodu, Beatles možná ani nepoznáme,“ zve na koncert, jenž se koná 6. listopadu ve Velkém divadle, jeden z dramaturgů festivalu, hudební publicista Zdeněk Raboch. Jazz bez hranic ovšem nabídne i jiné lahůdky, zajímavá spojení či neotřelé interpretační přístupy.

V hotelu Angelo například zahraje pražská kapela Iglú. Ta své hudební portfolio charakterizuje jako funk, latinu a ska plus, jakýsi jazzový šanson. V hudbě si potrpí na nečeské prvky a doby, v textech se mazlí s češtinou a francouzštinou. Spolu s Iglú vystoupí Pilsner Jazz Band. Tohle osmičlenné uskupení se naopak orientuje na zlatou éru jazzu, tedy na dixieland a swing. Což tu a tam okoření nějakým tím blues nebo standardy latinjazzu či jazzu modernějšího. V Anděl Music baru zase zahraje Jazz Mistake a francouzské kvarteto kolem senzační zpívající flétnistky a saxofonistky Claire Michael.

Tohle uskupení patří v současnosti k nejpopulárnějším ve Francii. Atraktivním bonbonkem festivalového programu bude ovšem i film. Jazzový klub připravil projekci Allenova snímku Sweet and Lowdown. Sean Penn v něm hraje zhýralého kytarového virtuosa, jenž bezmezně obdivuje Django Reinhardta. Django stoletý Vynikajícího legendárního belgického gypsy-hot-jazzového kytaristu vzpomene Jazz bez hranic i samostatným pořadem.

„Django Reinhardt byl prvním Evropanem, který ve třicátých letech dobyl kolébku jazzu, Ameriku. Od jeho narození letos uplynulo sto let,“ dodává Zdeněk Raboch na adresu druhého vrcholu festivalové nabídky. Django Reinhardta připomene senzační stylový tenorista Arpad Vulkan, a to za doprovodu Helmuta Nieberleho a jeho Cordes Sauvages a rakouské cikánské hot jazzové trio Diknu Schneebergera.