Fossettovu vzducholoď prověřil vítr | e15.cz

Fossettovu vzducholoď prověřil vítr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na žlutém stroji se učil pilotovat vzducholodě známý dobrodruh Steve Fossett. Do dubna 2010 má létající aparát domovskou adresu na Berounsku.

ole mezi Berounem a Královým Dvorem se změnilo ve zkušební plochu. Právě tam minulý týden odlepil od země český vzduchoplavec a balonářský rekordman Jan Smrčka dopravní vzducholoď. Šlo o test na vyhlídkové lety, ale hlavně o adrenalinový zážitek. „V tak silném větru jsem ještě se vzducholodí nelétal. Bylo to vážně na hraně a jsem rád, že jsem zpátky nohama na zemi,“ řekl Smrčka krátce po přistání. Ve vzduchu nad Berounem a Královým Dvorem strávil asi hodinu.
Vzducholoď o délce třiatřicet metrů a s průměrem čtrnáct metrů unese pouze pilota a jednoho cestujícího. Konstrukcí se podobá spíše balonu, nemá totiž žádnou kostru jako klasické zeppeliny. „Je to unikátní stroj, který ustanovil rychlostní rekord téměř osmadvacet kilometrů v hodině,“ vysvětlil Smrčka. Létající aparát přitom pohání „motůrek“ o obsahu 750 kubických centimetrů.

S komerčními lety provozovatelé zatím nepočítají. „Musíme vychytat všechny nástrahy tohoto druhu létání,“ řekl Smrčka.
Známý dobrodruh Fossett se na žlutém stroji v roce 2003 učil pilotovat vzducholodě. Zmizel 3. září 2007 nad Nevadskou pouští. Jeho ostatky se našly po více než roce.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery